Strona główna > Artykuł

Błędnie skazani. Jak odzyskać utracone lata?

Trójka

Historia dwóch mężczyzn wypuszczonych po kilku latach z aresztu śledczego. Każdy z nich trafił tam mimo braku przekonujących dowodów winy, tylko na podstawie zeznań innej osoby.

Zdjęcie ilustracyjnefot. Meg Wallace Photography/Shutterstock.com

Jak żyć z nieprawdziwym piętnem mordercy? (Reportaż/Trójka)

Opinia mordercy przylgnęła do nich mimo wyroków uniewinniających. Zbigniew Góra przekonuje, że znalazł się w więzieniu, bo prokurator nie sprawdził jego alibi. Paweł Guz został pomówiony przez faktycznego sprawcę zbrodni. Ich życia rodzinne i zawodowe legły w gruzach.

– W naszym kraju ludzie myślą, że wszystko jest OK, dopóki nic złego człowieka nie spotka. Ja również tak myślałem. Nie spodziewałem się, że można zamknąć kogoś tylko na podstawie pomówienia. I to pomówienia prawdziwego mordercy – mówi Paweł Guz. – Piętno zostaje. Ilekroć wyjdziemy gdzieś z żoną, słyszę "kojarzę pana z programu kryminalnego w telewizji" – dodaje Zbigniew Góra.

Jak poradzić sobie z piętnem mordercy? Czy ktokolwiek poniósł konsekwencje za nieuzasadnione aresztowanie i skazanie bohaterów reportażu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wymiar niesprawiedliwości"
Autor reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Data emisji: 20.03.2018
Godzina emisji: 18.13

ml