Polskie Radio
Section05
Antoni Rokicki

"Iskra i Adam" - reportaż o powstańcach Warszawy [POSŁUCHAJ]

Stefan Laube ps. Adam - powstaniec warszawski - zmarł w maju 2022 roku, Zofia Gordon ps. Iskra - uczestniczka Powstania Warszawskiego - zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Jaka była ich walka o Warszawę? Jak zapisali się w pamięci przyjaciół? W reportażu wystąpiła m.in. Aleksandra Fafius, wieloletnia opiekunka powstańców, córka uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Antoni Rokicki

"365 dni z Powstańcami" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ma 31 lat, pochodzi z warszawskiej Pragi. Zdecydowana większość jego znajomych to osoby w wieku osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu lat. Wszystko rozpoczęło się od Fundacji Daj Herbatę, w której Michał Palarczyk był wolontariuszem. Pomagał bezdomnym, rozdając im gorące posiłki w okolicy Dworca Centralnego. W Fundacji poznał jedną z wolontariuszek, dzięki której jesienią 2018 roku trafił do Domu Powstańców Warszawskich na Nowolipiu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Powstanie Warszawskie Antoni Rokicki

Reportaż o (nie)bezpieczeństwie nad wodą [POSŁUCHAJ]

W pierwszy wakacyjny weekend w całym kraju utonęło kilkanaście osób. Jak co roku służby ratownicze apelują do urlopowiczów spędzających czas nad wodą o bezpieczny i odpowiedzialny wypoczynek. Przestrzegają przed pływaniem w miejscach niestrzeżonych, a także radzą, by nie spożywać alkoholu przed wejściem do wody. Niestety, nadal wiele osób lekceważy te zalecenia.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki wypoczynek jezioro wakacje wypadek

"Nasza szkoła" - reportaż Antoniego Rokickiego

Pierwsze miłości i przyjaźnie. Lata beztroskiej zabawy, wyjazdów, imprez. Czas wytężonej nauki, przygotowań do matury, egzaminu na prawo jazdy. Czas poszukiwania własnych dróg:  zawodowych i prywatnych. Szkoła średnia to z pewnością jeden z najintensywniejszych okresów w życiu wielu z nas. Dojrzewamy, marzymy, zdobywamy doświadczenia, które kształtują nasze wyobrażenie o nas i o świecie.  
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki szkoła Warszawa Stefan Żeromski

"Reporter z Pustola 16" - reportaż Antoniego Rokickiego

Reportaż z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński. Reporter żył z rodziną na osiedlu Ulrychów w latach: 1965-1988. Prawdopodobnie w tej domowej pracowni powstały książki, które zyskały popularność w wielu krajach na świecie, m.in.: "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ryszard Kapuściński Warszawa rocznica Antoni Rokicki

Reportaż o domu Kapuścińskiego - "Reporter z Pustola 16" [POSŁUCHAJ]

W budynku przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, w latach 1965-1988 mieszkał światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński. Właśnie tam, w  domowej pracowni powstały książki, które przyniosły mu tak dużą popularność w wielu krajach, m.in. "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach". W poniedziałek, 20 czerwca, na budynku została odsłonięta pamiątkowa tablica. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kapuściński Antoni Rokicki reportaż Warszawa wspomnienie Trójka