X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Smoleńsk

Ryszard Kaczorowski

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2011 16:09
Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie
Audio
  • Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego wspomina Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. (PR, kwiecień 2010)
  • Ryszard Kaczorowski we wspomnieniach rodziny, warszawskich sąsiadów i ministra Radosława Sikorskiego. (PR, kwiecień 2010)
  • Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego wspominają premier Tadeusz Mazowiecki, Nina Taylor ze Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Elżbieta Stępień z Forum Polonii w Austrii. (PR, kwiecień 2010)
Ryszard Kaczorowski
Ryszard KaczorowskiFoto: PR

- Uosabiał majestat Rzeczypospolitej, a nosił ten majestat lekko. Nie było w nim ani grama pychy. W jego obecności ustępowały wszelkie animozje i złości. Kochał ludzi. Jednoczył ich, a nie dzielił. Zawsze widział w ludziach dobro, a jeśli nie znajdował, starał się to zmienić - mówił Jan Tarczyński, dyrektor biura prezydenta Kaczorowskiego.

Więzień Gułagu, żołnierz Armii Andersa i weteran walk o klasztor Monte Cassino.

W czasie wojny tworzył w Białymstoku Szare Szeregi. Aresztowany przez NKWD i skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci. Po stu dniach w celi, karę zamieniono Mu na 10 lat obozu na Syberii.

Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii.

W 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. W 1990 w Zamku Królewskim w Warszawie przekazał insygnia władzy prezydenckiej II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług niepodległościowych papież Jan Paweł II nadał mu Wielki Krzyż Orderu Piano. W 2004 za działalność na rzecz polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii prezydent Kaczorowski otrzymał od królowej Elżbiety II Wielki Krzyż Kawalerski św. Michała i Jerzego.

W ciągu ostatnich lat Ryszard Kaczorowski wielokrotnie bywał w Polsce.

Doktor honoris causa czterech polskich uczelni i honorowy obywatel kilku polskich miast - w tym Krakowa, Warszawy i Gdyni.

Miał 90 lat.

Spoczywa w Krypcie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Śniadanie w Trójce z 10 kwietnia 2010

 

00:00
17:47

 

 

Byli wtedy w Smoleńsku