Smoleńsk

Ryszard Kaczorowski

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2011 16:09
Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie
Audio
  • Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego wspomina Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. (PR, kwiecień 2010)
  • Ryszard Kaczorowski we wspomnieniach rodziny, warszawskich sąsiadów i ministra Radosława Sikorskiego. (PR, kwiecień 2010)
  • Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego wspominają premier Tadeusz Mazowiecki, Nina Taylor ze Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Elżbieta Stępień z Forum Polonii w Austrii. (PR, kwiecień 2010)
Ryszard Kaczorowski
Ryszard KaczorowskiFoto: PR

- Uosabiał majestat Rzeczypospolitej, a nosił ten majestat lekko. Nie było w nim ani grama pychy. W jego obecności ustępowały wszelkie animozje i złości. Kochał ludzi. Jednoczył ich, a nie dzielił. Zawsze widział w ludziach dobro, a jeśli nie znajdował, starał się to zmienić - mówił Jan Tarczyński, dyrektor biura prezydenta Kaczorowskiego.

Więzień Gułagu, żołnierz Armii Andersa i weteran walk o klasztor Monte Cassino.

W czasie wojny tworzył w Białymstoku Szare Szeregi. Aresztowany przez NKWD i skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci. Po stu dniach w celi, karę zamieniono Mu na 10 lat obozu na Syberii.

Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii.

W 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. W 1990 w Zamku Królewskim w Warszawie przekazał insygnia władzy prezydenckiej II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług niepodległościowych papież Jan Paweł II nadał mu Wielki Krzyż Orderu Piano. W 2004 za działalność na rzecz polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii prezydent Kaczorowski otrzymał od królowej Elżbiety II Wielki Krzyż Kawalerski św. Michała i Jerzego.

W ciągu ostatnich lat Ryszard Kaczorowski wielokrotnie bywał w Polsce.

Doktor honoris causa czterech polskich uczelni i honorowy obywatel kilku polskich miast - w tym Krakowa, Warszawy i Gdyni.

Miał 90 lat.

Spoczywa w Krypcie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Śniadanie w Trójce z 10 kwietnia 2010

 

00:00
17:47