X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Smoleńsk

Andrzej Błasik

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 12:59
Dowódca Sił Powietrznych Rzeczpospolitej
Audio
  • Generała Andrzeja Błasika wspomina płk Mirosław Bodnar. (PR, kwiecień 2010)
Andrzej Błasik
Andrzej BłasikFoto: PR

- Dlaczego odszedłeś bez pożegnania, tak nagle? – pytała, żegnając Go, córka. - Wiemy, jak bardzo kochałeś wznosić się w powietrze. Tam odpoczywałeś, tam czułeś wolność. Będziemy iść przez życie tak, jak nas nauczyłeś, choć już nikt nie wypełni tej pustki, którą pozostawiłeś - wyznała.

Gen. Andrzej Błasik był człowiekiem ambitnym, pracowitym, koleżeńskim. Dla bliskich - oddany przyjaciel. W 2007 roku mianowany dowódcą Sił Powietrznych i awansowany na generała broni. Miał zostać dowódcą Sił Powietrznych na następną kadencję.

Absolwent "Szkoły Orląt" w Dęblinie, Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze oraz Szkoły Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Montgomery.

Za zabezpieczenie międzynarodowych manewrów pod kryptonimem "NATO Air Meet 2003", dowodzona przez niego jednostka wojskowa otrzymała w 2003 roku "Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP".

Już po śmierci, gen. Błasik otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Pamięć polskiego dowódcy uczczono w największej w Europie wojskowej bazie NATO w Ramstein w Niemczech. Dowódca Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie generał Roger Brady wraz z wdową po generale Błasiku odsłonili tablicę ku Jego pamięci.

Generał Błasik miał 48 lat. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest miejscem Jego spoczynku.

Zobacz więcej na temat: Smoleńsk
Śniadanie w Trójce z 10 kwietnia 2010

 

00:00
17:47

 

 

Byli wtedy w Smoleńsku