Smoleńsk

Przemysław Gosiewski

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 20:42
Poseł na Sejm RP, wicepremier
Audio
  • Przemysława Gosiewskiego wspominają Krystyna Skowrońska, posłanka PO, Joachim Brudziński, poseł PiS i Ewa Kierzkowska, wicemarszałek Sejmu RP. (PR, kwiecień 2010)
Przemysław Gosiewski
Przemysław GosiewskiFoto: PR

- Przemek, bo tak go wszyscy nazywaliśmy, był wulkanem emocji. Człowiekiem, który nie uznawał, że coś może być niemożliwe. Potrafił w każdej sytuacji działać - wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przemysław Gosiewski należał do najbliższych jego współpracowników.

Choć od lat mieszkał w Warszawie, kojarzono go przede wszystkim z regionem świętokrzyskim, gdzie tworzył struktury PiS. Był wówczas radnym Sejmiku Mazowieckiego.

Wcześniej był m.in. doradcą ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego, sekretarzem zarządu głównego Porozumienia Centrum, pracownikiem Komisji Krajowej "Solidarność" i działaczem NZS.

W 1995 pełnił funkcję pełnomocnika sztabu wyborczego Lecha Kaczyńskiego.

Po wyborach w 2005 najpierw przewodniczył klubowi parlamentarnemu PiS, a w 2006, gdy premierem został Jarosław Kaczyński, awansował na ministra bez teki - szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezes PiS.

Rodzina Przemysława Gosiewskiego w prywatnym domu w Kołakach Kościelnych na Podlasiu otworzyła izbę pamięci Jemu poświęconą.

Obywatel honorowy wielu miast w Polsce.

Zginął w 46. roku życia. Zostawił żonę i trójkę dzieci.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz więcej na temat: Smoleńsk
Śniadanie w Trójce z 10 kwietnia 2010

 

00:00
17:47