Leon Tarasewicz: "Talenty Trójki" to agora jakich powinno być jak najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 10:25
- "Talenty Trójki" to świetne miejsce do intelektualnej wymiany pomiędzy młodym pokoleniem, a tymi, którzy już w jakiś sposób są ukształtowani. Nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie pojawi się ktoś, kto zmienia bieg historii - mówi prof. Leon Tarasewicz i dodaje, że zawsze trzeba brać w ręce każdy napotkany kamyk i go obejrzeć.
Audio
  • Leon Tarasewicz: "Talenty Trójki" to agora jakich powinno być jak najwięcej (Trójka/Do południa "Wykrywacz talentów")
Leon Tarasewicz, podczas benefisu na cześć polskiego prozaika, poety, dramaturga, eseisty, publicysty i wydawcy Andrzeja Stasiuka w Programie 3. Polskiego Radia w
Leon Tarasewicz, podczas benefisu na cześć polskiego prozaika, poety, dramaturga, eseisty, publicysty i wydawcy Andrzeja Stasiuka w Programie 3. Polskiego Radia w Foto: PAP/Radek Pietruszka

Trwa już piąta edycja konkursu Programu 3 Polskiego Radia "Talenty Trójki”. Kandydatów w trzech kategoriach - Teatr, Film i Sztuki wizualne - można zgłaszać do końca kwietnia. Spośród nadesłanych prac, jury wyłoni w każdej kategorii trójkę finalistów. Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 17 czerwca w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Talenty Trójki wręczone 2013>>>

- Tego rodzaju agory, na której mogą się spotykać różnego rodzaju młodzi artyści powinno być jak najwięcej - mówi prof. Leon Tarasewicz, artysta i pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 2012 roku przewodniczący jury "Talentów Trójki" w kategorii Sztuki wizualne.

Gość "Wykrywacza talentów" uważa, że tego rodzaju konkursu to świetne miejsce do intelektualnej wymiany pomiędzy młodym pokoleniem, a tymi, którzy już w jakiś sposób są ukształtowani. - Nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie pojawi się ktoś, kto zmienia bieg historii - podkreśla profesor i dodaje, że zawsze trzeba brać w ręce każdy napotkany kamyk i go obejrzeć.

Radio nie jest być może oczywistą areną do prezentacji sztuki wizualnej, ale to miejsce zdaje się być dużym atutem. - Ważna jest moralność Trójki, która przez lata wyrastała opierając się wszelkiego rodzaju powierzchownościom i łatwym rzeczom i przetrwała dzięki takiemu podejściu do życia - wyjaśnia Leon Tarasewicz.

Konkurs "Talenty Trójki” to realna pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

Laureaci Talentów Trójki o twórczości i tym, co ważne w sztuce>>>

Dotychczas laureatami zostali: aktorka Agnieszka Skrzypczak, reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor i reżyser Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Piotr Złotorowicz i Grzegorz Zariczny, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska, grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki oraz grafik i performer Krzysztof Maniak. W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna, przyznawana twórcy z wybitnym talentem. "Diament Trójki 2012” otrzymała jedna z najznakomitszych polskich aktorekKrystyna Janda, a w 2013 roku nagrodą został wyróżniony prozaik, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki. Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin i formularz zgłoszeniowy od 20 marca będzie można znaleźć na stronie: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

(ah, gs)

Zobacz więcej na temat: FILM SZTUKA TEATR Trójka

Czytaj także

Talenty Trójki wręczone! Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 19:06
W kategorii Teatr wygrała Agnieszka Skrzypczak, w kategorii Film zwycięzcą został Grzegorz Zariczny, a najlepszy w kategorii Sztuki wizualne okazał się Krzysztof Maniak. Nagrodę specjalną – Diament Trójki – otrzymał Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki. Dla młodych twórców to bardzo ważny konkurs

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 13:00
- O tym konkursie warto mówić, warto się chwalić, mając go w dorobku - stwierdza Grzegorz Zariczny, który jurorów urzekł filmem "Marysina polana”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki: Grzegorz Zariczny chce dokonać najtrudniejszego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 13:00
- Od dzisiaj będę żył z poczuciem, że każdego dnia mogę przyjść do Trójki i opowiedzieć o moim kolejnym projekcie - mówi Grzegorz Zariczny laureat Talentów Trójki w kategorii film.
rozwiń zwiń