X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nanotechnologia opanowuje świat. A nic nie widać...

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 19:11
W "Cyber Trójce" mówiliśmy o obecnych zastosowaniach nanotechnologii i o tym, nad czym inżynierowie nanostruktur dopiero pracują. Było o węglu, elektronice, kosmetykach i okularach.
Audio
  • Damian Kwiek sprawdził jakie jest zastosowanie nanotechnologii (Cyber Trójka/ Trójka)
Nanotechnologia opanowuje świat. A nic nie widać...
Foto: Glow Images/East News

Dwa tygodnie temu pokazaliśmy w "Cyber Trójce" świat w skali nano. Nanotechnologia zajmuje się strukturami wielkości miliardowych części metra albo inaczej milionowych części milimetra. Mówiąc prościej: to obiekty na poziomie atomów i cząstek, których nie widzimy, ale które istnieją. Od około 20 lat naukowcy tworzą takie struktury.

Prof. Jacek Majewski z Uniwersytetu Warszawskiego bada nanorurki. – Są one bardzo twarde. Po wprowadzeniu ich do takiego materiału jak folia plastikowa, otrzymamy materiał jednocześnie lekki i bardzo mocny. Z drugiej strony nanorurki węglowe dobrze przewodzą prąd, co jest istotne dla przemysłu – tłumaczył prof. Majewski.  

Fizyk dr Jacek Szczytko dodaje, że nanotechnoloogia opanowała już m.in. smartfony i karty pamięci. A jej zastosowanie w przyszłości będzie jeszcze szersze.  

Eksperci zwracają przy tym uwagę, że najdroższe w nowoczesnej technologii są badania i prace innowacyjne.– Jak się opatrzy na okulary kosztujące 500 zł, to 400 zł z tej ceny idzie do tych, którzy wymyślili je i opatentowali. Bo w naszym świecie sprzedaje się wiedzę i pomysł, a produkcja jest już tańsza, bo w dużej mierze robią to automaty – tłumaczy prof. Andrzej Wysmołek, prodziekan wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W audycji przedstawiliśmy także doniesienia w sprawie dyplomatycznej bitwy na słowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a chińskimi producentami urządzeń mobilnych.

Audycję "Cyber Trójka" przygotował Damian Kwiek. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

"Cyber Trójka" w każdy piątek o godzinie 18.10. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: komputery nanotechnologia

Czytaj także

Nanotechnologia i przyrządy cieńsze od włosa

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 15:24
To dziedzina, zajmująca się obiektami, których nie widać - ale wiadomo, że fizycznie istnieją. W "Cyber Trójce" przedstawiliśmy wprowadzenie do nanotechnologii.
rozwiń zwiń