X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zamek" Franza Kafki jako komiks. Obraz wygrywa ze słowem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 14:18
Na festiwalu Literacki Sopot odbyła się premiera polskiej edycji komiksu "Zamek", powstałego na podstawie powieści Franza Kafki. Adaptacji dokonał David Zane Mairowitz, a warstwą graficzną zajął się Jaromir 99. O "Zamku" mówił Michał Nogaś w audycji "Fest Program".
Audio
  • "Zamek" Franza Kafki jako komiks. Obraz wygrywa ze słowem (Fest Program/Trójka)
Fragment okładki powieści graficznej Zamek
Fragment okładki powieści graficznej "Zamek"Foto: mat.promocyjne

''

Z okazji 130. rocznicy urodzin Franza Kafki "Zamek", jedna z najsłynniejszych powieści autora, doczekała się komiksowej adaptacji. Książkę wydało brytyjskie wydawnictwo SelfmadeHero, którego nakładem kilka lat temu ukazała się powieść graficzna na podstawie "Procesu”. David Zane Mairowitz, autor scenariuszy do powieści graficznych "Proces" oraz "Zbrodnia i kara”, podjął się również adaptacji "Zamku” na potrzeby komiksu. Autorem ilustracji jest czeski artysta i muzyk - Jaromir 99.

Trójka na Festiwalu Literacki Sopot>>>

- Pokazać Kafkę w komiksie jest pewnym ryzykiem, bo istnieje trudność w przeniesieniu tak znakomitej prozy na całkiem inny język, jakim jest język komiksu. Tu warstwa graficzna mówi bardzo dużo. Słowo zostało zredukowane przez autorów na rzecz obrazu - opowiada gość Michała Nogasia Paweł Adamiak z Wydawnictwa Centrala, wydawcy polskiej wersji powieści.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

David Zane Mairowitz to pisarz, autor dramatów, reżyser radiowy, tłumacz. Urodzony w Nowym Jorku w rodzinie polskich emigrantów od 1966 roku mieszka w Europie. Obecnie w Berlinie i Awinionie. Opublikował wiele książek, zarówno beletrystycznych, jak i literatury faktu oraz cykle komiksowe. Sztuki teatralne jego autorstwa były wystawiane w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Gruzji i Stanach Zjednoczonych. Przez 30 lat zajmował się również produkcją słuchowisk i programów dokumentalnych dla BBC, ale też w ponad 20 innych krajach europejskich, w tym w Polsce. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród radiowych.

Premiera polskiego wydania komiksu "Zamek" nakładem wydawnictwa Centrala - Mądre Komiksy odbyła się podczas festiwalu Literacki Sopot.

Trójka jest stałym partnerem medialnym Festiwalu Literacki Sopot.

(mat.prasowe/mp/fbi)

Czytaj także

"Stigma", czyli wykluczenie Romów na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 09:34
- To książka o piętnie, o ukłuciu - to właśnie w języku greckim oznacza jej tytuł, czyli "Stigma". Opowieść o pochodzącej z Rumunii cygańskiej rodzinie, która zamieszkała na koczowisku we Wrocławiu. Wyruszyli na poszukiwanie lepszego świata i tak trafili na obrzeża stolicy Dolnego Śląska - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilona Wiśniewska: opowiadam o ludziach, którzy są niewidzialni

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:17
- Ludzie zajmują mnie najbardziej, jestem dość tchórzliwa, więc nie zapuszczam się sama, żeby doświadczyć dzikiej przyrody. Jestem więc w tej okolicy, w której są ludzie. Oni są dla mnie najbardziej interesujący, bo oni po coś tu przyjechali i mają jakieś historie - mówi autorka książki "Białe". Ilonę Wiśniewską gościliśmy w audycji "Do południa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wieczne życie", czyli opowieść o tym, jak żegnają się zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 09:12
Ta książka opowiada o tym, o czym nie bardzo lubimy rozmawiać i często nie potrafimy. O śmierci. - "Wieczne życie" Bernda Heinricha każe nam spojrzeć na ten moment z perspektywy zwierząt - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń