Pamięci ofiar Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 21:00
Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieliśmy koncert, jaki przed rokiem w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej dała Lena Piękniewska
Audio
  • Poezja z getta w muzycznej interpretacji Leny Piękniewskiej (Koncert/Trójka)
Audio
  • Poezja z getta w muzycznej interpretacji Leny Piękniewskiej (Koncert/Trójka)

"Coś przyjdzie: miłość lub wojna" to projekt muzyczny będący owocem przypadkowego spotkania pieśniarki i aktorki Leny Piękniewskiej z kompozytorem Pawłem Skorupką.

Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza "Marzenie". Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.

Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też – jak podpowiadała moc "Marzenia" Abramka Koplowicza – nadzieja, jaką niesie słowo. 

Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe – w poruszającym liście "Do Mamusi" jedenastoletniej Janki Hescheles czy w "Zmienności ducha" Abrahama Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.

Do projektu zaproszeni zostali wspaniali muzycy: Jacek Kita, Sebastian Frankiewicz, Michał Górczyński, Wojciech Pulcyn oraz Royal String Quartet. Nad stroną wizualną czuwa Karolina Fender Noińska.

(mat. promocyjne)

Czytaj także

Rewelacyjny gospel Johna Tillery & Living Sacrifice

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 20:00
Od ponad 20 lat John Tillery & Living Sacrifice udowadniają, że są jedną z czołowych grup na scenie gospel.
rozwiń zwiń