Karolina Cicha: nie byłoby "TANÓW" bez mojego Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 18:00
– "TANY" są albumem niezwykle tanecznym i radosnym, mimo że w dużej mierze powstałym w lockdownie – mówi o swojej najnowszej płycie Karolina Cicha.
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Michał Heller/mat. prasowe

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertów solowych i teatru "Gardzienice". W 2009 roku Cicha zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Wraz z utworem "Miłość bez jutra" znalazła się na płycie "GAJCY!" wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Youtube/Paweł Bogocz

Od tego debiutu – podążając coraz bardziej w kierunku muzyki tradycyjnej i etnicznej – wydała kilka płyt, m.in. "Wieloma językami" (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego; "Jidyszland" (2015) poświęconą twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz; "Poland-Pakistan" (2016) – fusion z pieśniarzem Quawwali Shafqatem Ali Khanem; "Płyta tatarska" (2017) – w której Cicha zagłębiła się w dziedzictwo muzyczne Tatarów polskich; "Jeden – wiele" (2018) – w której Cicha postanowiła spenetrować sakralne dziedzictwo swojego rodzinnego Podlasia z nową energią – odkrywa taniec, rytm i groove. "TANY" promuje singiel "Płacz nad młodością, co odchodzi" z gościnnym udziałem Kayah. Premiera płyty 11 września.

Posłuchaj
08:34 2020_09_09 17_41_54_PR3_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Migala.mp3 Karolina Cicha o nowej płycie (Do Trójki zaprasza Michał Migała)

 


Karolina Cichy "TANY" Karolina Cichy "TANY"

– Nie byłoby tej płyty bez Podlasia, które jest moją główną inspiracją. Z jednej strony kultura tradycyjna, z drugiej taneczna, więc bez disco polo by się nie obyło. Co prawda, biorę z niego niewiele, rytm polki, ale puszczamy w jej stronę oko – zaskakuje Karolina Cicha.

"TANY" to dialog tradycji ze współczesnością. Karolina Cicha sięga po formy typowe dla regionu: traktując je z szacunkiem, wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. Usłyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu w utworze, który powstaje z udziałem Karoliny Czarneckiej. – Muszę tu podziękować dwóm wspaniałym artystkom, czyli Karolinie Czarneckiej i Kayah. Obie przyjęły zaproszenie udziału w naszym projekcie i ogromnie się z tego cieszę – dodaje artystka.

Youtube/KayaxTV

W "TANACH" Karolina Cicha wypowiada się również jako autorka tekstów i wprowadza post scriptum do pieśni tradycyjnych. Ważne jest dla niej uniwersalne znaczenie starych pieśni oraz to, co przez zmiany cywilizacyjne uległo wyparciu przez kulturę współczesną. Cicha, sięgając do wartości poruszanych przez dawne pieśni, mówi w "TANACH" o kondycji człowieka XXI wieku. 

– Płyta powstawała częściowo zdalnie. Cały materiał na nią gromadziłam przez kilka lat. Bardzo szukałam trudnych tematów w kulturze tradycyjnej, bo chciałam, żeby to była płyta o czymś – opowiada Karolina Cicha.

Nie sposób sobie wyobrazić pejzażu współczesnego województwa podlaskiego bez kontekstu kultur pogranicza. Szczególnym walorem jest ta dwujęzyczność – paralelność występowania pieśni w języku polskim i innych wschodniosłowiańskich (m.in. białoruskiego i ukraińskiego), której nie zabraknie na płycie "TANY".

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autor rozmowy: 
Maciej Szajkowski
Gość: 
Karolina Cicha (wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka)
Data emisji: 
9.09.2020
Godzina emisji: 
17.41

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

Kirszenbaum - psychofolk przesiąknięty literaturą

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 00:00
Podczas festiwalu Nowa Tradycja 2018 wzbudzili zaciekawienie swoimi absurdalnymi i nieco "paranoicznymi" tekstami. Zdobyli nagrodę i kilka miesięcy później nagrali EP-kę, a w roku ubiegłym płytę "Stypa komedianta". Kirszenbaum to, zdaniem gospodarza audycji Macieja Szajkowskiego, mocny punkt rodzimej sceny psychofolku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kieleckie melodie i współczesne teksty. Tęgie Chłopy w selekcji WOMEX 2020

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 06:51
WOMEX, czyli World Music Expo to najważniejsza impreza na świecie poświęcona muzyce etnicznej, folkowej i muzyce świata. Wydarzenie odbędzie się w Bukareszcie w dniach 21-25 października. Spośród kilku tysięcy zgłoszonych zespołów jury wybrało kilkanaście grup z całego świata, w tym wywodzącą się z Kielecczyzny kapelę Tęgie Chłopy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat "Republiki marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 23:00
Dziś wieczorem, 25 lat po premierze, przypominamy płytę "Republika marzeń".
rozwiń zwiń