Młodzież coraz chętniej słucha rocka

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 15:38
Muzyka rockowa rośnie w siłę, a disco polo i hip-hop mocno tracą na popularności – tak wynika z raportu Narodowego Centrum Kultury, badającego muzyczne preferencje polskiej młodzieży.
Gitarowe granie znów na fali
Gitarowe granie znów na faliFoto: shutterstock / Dean Drobot

97 proc. młodych Polaków deklaruje, że słucha muzyki, a dwie trzecie robi to niemal codziennie. Pytani, jakie gatunki najczęściej rozbrzmiewają w ich słuchawkach lub głośnikach, najczęściej wymieniają pop (39 proc. wskazań), potem hip-hop (22 proc.) oraz rock (20 proc.). Identyczną kolejność uzyskali badacze, gdy poprosili młodzież o wybranie dowolnej liczby ulubionych gatunków z przedstawionej listy. W tym przypadku pop zyskał sympatię 60, hip-hop 42, a rock 40 proc. ankietowanych.


Posłuchaj
03:08 2021_02_25-14-20-27 PR3 mlodziez slucha rocka.mp3 Jakiej muzyki słucha polska młodzież i z czego to wynika (Trójka do trzeciej)

  

Bardzo ciekawie wyglądają trendy, w porównaniu z badaniem NCK z 2018 roku. Muzyka rockowa, jako jedyna w zestawieniu, zanotowała wzrost "polubień", i to aż o 33 proc.! Pop wypadł nieco gorzej niż poprzednio, ale prawdziwe powody do zmartwień mają twórcy hip-hopu i disco polo. Ich gatunki cieszą się odpowiednio o 59 i o 32 proc. mniejszym uznaniem młodzieży niż jeszcze dwa lata temu. Jeśli trend się utrzyma, w kolejnym badaniu chłopcy w bluzach z kapturem i szerokich spodniach będą musieli uznać wyższość kolegów odzianych w skórzane kurtki i dzierżących w dłoniach gitary.

Bryan Adams – "Kids Wanna Rock", źródło: YouTube / Bryan Adams

Muzyczni eksperci próbują znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. – Może to przez powszechny dostęp do platform streamingowych, obserwację naszych znajomych, którzy udostępniają swoje utwory. Być może są wśród nich także utwory rockowe – zastanawia się Mateusz Tomaszuk, dziennikarz muzyczny Trójki. – Może to też być po części wynik przenikania się gatunków, bo niektóre utwory hip-hopowe, tak bardzo popularne wśród młodzieży, często zawierają w sobie elementy rockowe, a to wzbudza ciekawość – dodaje redaktor.

Nieco inną diagnozę ma jego redakcyjny kolega, Tomasz Żąda. – Młodzi ludzie zawsze słuchają tego, co jest nowe. Są dwa trendy: jeden to muzyka popularna, klubowa, a drugi to powrót do dźwięków rockowych – mówi dziennikarz.

Narodowe Centrum Kultury wzięło pod lupę osoby w wieku od 12 do 17 lat, a badanie przeprowadzono w listopadzie 2020 roku.

Gitarowe brzmienia czy taneczne rytmy? Hip-hop czy K-pop? Jazz, blues, a może stary dobry rock? Nowości Badawcze NCK...

Opublikowany przez Narodowe Centrum Kultury Środa, 17 lutego 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 14.20

kc/kr

 

Czytaj także

Wyniki badań NCK. Bancerowska: tęsknimy za kontaktem z kulturą

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 19:00
- Wielu Polaków chętnie pójdzie teraz do instytucji kultury. Odwiedzi kina, teatry czy filharmonie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor NCK: trzeba zadbać o działania hybrydowe oraz o przestrzeń on-line

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 08:30
- Kultura nie jest tylko miastocentryczna, ale jest też pielęgnowana w różnych ośrodkach wiejskich czy wiejskomiejskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe nadawanie to przyszłość radia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:24
Pierwszy w Polsce nadajnik DAB został uruchomiony w drugiej połowie lat 90. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a ich odbiór sięgał 50 kilometrów. Dziś Polskie Radio, jako prekursor nadawania w sygnale cyfrowym w naszym kraju, obejmuje nim kolejne aglomeracje. – Tylko przed nowoczesnymi nadawcami, którzy produkują wysokiej jakości treść – słuchowiska, audycje, koncerty – jest przyszłość na rynku – powiedział w Trójce dyrektor biura programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński.
rozwiń zwiń