Carbon Silesia Festival. Czym zaczarował publiczność pierwszego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 09:15
W piątek elektroniczna muzyka wylewała się ze scen "Carbon Silesia Festivalu" do wczesnych godzin porannych. Dziennikarze Trójki w swoich relacjach i audycjach nadawanych wprost z festiwalu zwracali uwagę na szczególnie interesujące występy.
Carbon Festival
Carbon FestivalFoto: Mateusz Czech

Carbon Silesia Festival trwa w najlepsze. Dwudniowe wydarzenie adresowane jest do wszystkich fanów muzyki tanecznej oraz miłośników industrialnych przestrzeni. Przez łącznie 26 godzin będą mogli bawić się w przestrzeniach Sztolni "Królowa Luiza".

Posłuchaj
02:04 Trojka przed poludniem Carbon 2021_09_03-10-41-52.mp3 Carbon Silesia Festival w Zabrzu. Koncerty, których nie wolno przegapić (Trójka przed południem)

 

Pierwsi festiwalowi goście przekroczyli progi zabrzańskiej sztolni w piątek wczesnym wieczorem. – Nie wiem, czego się spodziewać. Nie do końca jestem fanem elektroniki, ale chętnie poeksperymentuję – mówił jeden z nich. – Będę tutaj przez dwa dni. Są trzy sceny, więc jest z czego wybierać. Trzeba zabrać ze sobą ciepłą bluzę, dobry humor no i towarzystwo – powiedziała jedna z uczestniczek.

Posłuchaj
04:14 PR3_MPLS 2021_09_03-19-20-23_carbon_otwarcie_relacja.mp3 Pierwsi festiwalowicze na Carbon Festival w Zabrzu (Cztery strony dźwięku/Trójka)

 

Trójka na "Carbon Festival" w Zabrzu Trójka na "Carbon Festival" w Zabrzu / Mateusz Czech/Carbon

– Grają trzy festiwalowe sceny. Niezależnie od brzmienia opinie festiwalowiczów są zgodne: "Jest niesamowicie, a klimat jest świetny", mówią. Muzyka elektroniczna w Zabrzu brzmieć będzie do godziny 6.00. Ostatnia transmisja koncertu, na antenie Trójki od godziny 5.00 rano. Wcześniej od 2.00 specjalne, wyjazdowe wydanie audycji Michała Margańskiego – relacjonował Paweł Truski. 

Posłuchaj
01:36 PR3_MPLS 2021_09_03-23-03-21_carbon_dzien1.mp3 Carbon Festival nie cichnie (Serwis Trójki)

 

Studio Trójki na "Carbon Silesia Festival" Studio Trójki na "Carbon Silesia Festival" / Mateusz Plawski/Carbon

Atrakcji nie brakuje i nie zabraknie też w najbliższych godzinach. Co wpływa na niezwykłość wydarzenia? – Postindustrialna przestrzeń, która dominuje na Śląsku, idealnie wpisuje się w muzykę elektroniczną. Tutejsza publiczność jest bardzo otwarta na brzmienia. Miejsce, przestrzeń, a do tego ludzie, tworzą klimat tych festiwali. Dlatego tutaj odbywa się ich aż tyle. Dziś to swego rodzaju subkultura, która stała się szalenie popularna – powiedział w rozmowie Igor Fleiszer, organizator festiwalu.

Posłuchaj
08:17 PR3_MPLS 2021_09_03-20-21-18_Carbon_muzyka.mp3 Dźwięki electro (Cztery strony dźwięku/Trójka)

 

– W Zabrzu zagości muzyka najwyższej próby. Pojawią się gwiazdy jak Agents of Time czy Catz 'N Dogz – powiedział Igor Fleiszer. – Ja szczególnie czekam na Gorgon City. To mocna pozycja dla miłośników elektronicznych brzmień. Bardzo się cieszymy, że udało nam się ich zaprosić. Czekam również na Kraak & Smaak. Warto to zobaczyć, bo przyjedzie cały band, a ich brzmienie i wokal są niesamowite. Już przebieram nogami, by stanąć pod sceną i skakać do tych dźwięków – przyznała Zuzanna Partyka, odpowiedzialna za organizację Carbon. 

Na żywo z Cabrbon Festivalu Aleksandra Kaczkowska zaprosiła na audycję "W Tonacji Trójki". W rytmie tanecznych dźwięków opowiedziała o przygotowaniach do rozpoczęcia pierwszej edycji wydarzenia oraz zaprosiła do śledzenia koncertów na antenie Trójki.  Przez cały weekend atrakcji nie zabraknie  zapewniła.

Posłuchaj
51:11 2021_09_03 18_06_55_PR3_W_tonacji_Trojki.mp3 Taneczne rytmy wprost z Carbon Festivalu w Zabrzu (W tonacji Trójki)

WMT_eventcover muzyczny weekend 1200x660.jpg
"Muzyczny weekend w Trójce": 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oraz Carbon Silesia Festival

Festiwalowe emocje, przez cały weekend, będzie można śledzić na antenie radiowej Trójki. W mobilnym studiu w Zabrzu pojawili się m.in. Michał Margański, Aleksandra Kaczkowska, Paweł Turski oraz Mateusz Tracz.

Posłuchaj
01:57 Carbon marganski Serwis Trojki 2021_09_03-12-04-56.mp3 Carbon, czyli swoista kontynuacja SnowFest Festival. Na wydarzenie zaprasza Michał Margański (Serwis Trójki)

 

CARBON Silesia Festival 2021 | trailer #1 / CARBON Silesia Festival 

Carbon Festival to wydarzenie industrialne, wpisane w piękną, zrewitalizowaną przestrzeń – powiedział Michał Margański.  W czasie festiwalu będzie można zobaczyć takie atrakcje, jak najstarsza w Europie, działająca maszyna parowa. Obiekty będą otwarte, gdy muzyka będzie grała – dodał Paweł Truski.  

Posłuchaj
06:44 PR3_MPLS 2021_09_03-16-14-53_carbon.mp3 Industrialne przestrzenie festiwalowe (Zapraszamy do Trójki)

 

Piątek

Występy artystów zaczęły się o godzinie 16.00 i trwały aż do 6.00 rano. Na festiwalowych scenach zaprezentowali się m.in. Gooral, Kamp!, Gorgon City (Main Stage), Tecjnimatic, Reza (Jungle Stage) Nowosad, Glasse, Agents of Time czy Last Robots (Carnall Stage). Jednak bezsprzecznie największą gwiazdą tego dnia był LTJ Bukem, legendarny DJ i założyciel wytwórni Good Looking Records, który poruszył i rozkołysał festiwalową widownię zgromadzona pod Jungle Stage. Mówił o tym Michał Margański, który swój program "AnagrammarganA" nadawał na żywo ze sztolni "Królowa Luiza".

Posłuchaj
117:44 2021_09_04 02_00_54_PR3_AnagrammarganA.mp3 Na żywo z Carbon Festival (AngrammarganA/Trójka)

 

Również Michał "Grabek" Grabkowski, który wydanie specjalne programu "Trójka budzi: Jazz’n’Bass" prowadził ze studia w Warszawie, nawiązywał wprost do Carbon Festivalu zaczynając od najnowszego, udostępnionego w sieci zaledwie trzy dni wcześniej, utworu LTJ Bukema. A było to "wydanie specjalne", gdyż trwało tylko godzinę: tuż przed godziną 5 rano zaczęła się na transmisja żywo ostatniej godziny występu kolejnej gwiazdy – grupy Last Robots zamykającej pierwszy dzień festiwalu na Carnall Stage.

Posłuchaj
119:53 2021_09_04 03_59_46_PR3_Trojka_budzi.mp3 Wydanie specjalne/Carbon Festival (Trójka budzi)

 

Pierwszy dzień Carbon Festivalu już za nami. Dużo się działo na wszystkich trzech scenach i działo się dobrze. Potwierdza to organizator festiwalu, Igor Fleiszer, w rozmowie z Pawłem Turskim: – Jestem bardzo zadowolony: świetne występy wszystkich wykonawców zarówno z Polski, jak i zagranicy – cieszy się. – Czekamy na drugi dzień, który otwieramy, co warto zaznaczyć, już o godz. 16. Warto przyjść wcześniej, aby zobaczyć na żywo debatę Trójki. A o godz. 18 na głównej scenie zespół Rysy – zaprasza.

Posłuchaj
04:46 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_09_04 06-21-15.mp3 Paweł Turski podsumowuje pierwszy dzień Carbon Festivalu (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Sobota

Drugi dzień festiwalu rozpoczęły poranne, reporterskie podsumowania, które przez cały dzień pojawiać będą się na Trójkowej antenie. – Na festiwalowiczów czeka jeszcze więcej niż wczoraj, a na wczorajszy line-up nie można przecież narzekać – powiedział Paweł Turski prezentując sobotnie gwiazdy, które od godziny 16.00 pojawią się na scenach Carbon Festivalu. Wśród nich znajdą się m.in.:  Bokka, Kraak & Smaak (Main Stage), Siasia, Kuba Sojka (Jungle Stage), Marcin Krupa, Alan Dicon, iRobot (Carnall Stage).

Posłuchaj
04:57 TROJKA Zapraszamy na weekend 2021_09_04 08-21-09.mp3 Co nasz czeka w drugim dniu Carbon Festival? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Wydarzenia będzie można śledzić na antenie Programu 3 Polskiego Radia. "Muzyczny Weekend w Trójce" zakończy się w niedzielę o godzinie 6.00 rano.


Czytaj także:

Radiowa Trójka jest patronem Carbon Silesia Festival. Relacje z wydarzenia można przez cały weekend śledzić na antenie Programu Trzeciego oraz na stronach portalu internetowego polskieradio.pl.

zch/mat.pras.

Zobacz więcej na temat: Trójka Zabrze

Czytaj także

"Muzyczny weekend w Trójce": 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oraz Carbon Silesia Festival

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:05
Trwa "Muzyczny weekend w Trójce". Program 3 Polskiego Radia obecny jest na dwóch wydarzeniach: 58. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu oraz Carbon Silesia Festivalu w Zabrzu. Jako patron medialny, Trójka wspiera na swojej antenie zarówno debiutantów, jak i doświadczonych, uznanych artystów polskiej sceny muzycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CARBON Silesia Festival w Zabrzu. Muzyka najwyższej próby w kopalni z 200-letnią historią

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:30
Kolejny "Muzyczny weekend w Trójce" to m.in. pierwsza edycja CARBON Silesia Festival w Zabrzu. 3 i 4 września w dwustuletniej Sztolni Królowa Luiza wystąpią najciekawsi artyści sceny elektronicznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka i historia połączą się w Zabrzu. Carbon Silesia Festival w Sztolni "Królowa Luiza"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:27
Tylko dwa dni dzielą nas od kolejnego "Muzycznego weekendu w Trójce", który tym razem spędzimy na Carbon Silesia Festival. 3 i 4 września na trzech scenach zlokalizowanych w dwustuletniej Sztolni "Królowa Luiza" wystąpią artyści tacy jak Agents Of Time, BOKKA, Kamp! czy Tiger & Woods. Wizyta w Zabrzu to także możliwość zwiedzenia kopalnianego wyrobiska, które po wielu latach zostało zrewitalizowane i udostępnione turystom.
rozwiń zwiń