Literacki Nobel 2016 dla Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 13:05
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 115 lat. W tym roku otrzyma ją amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta - Bob Dylan.
Audio
  • Artur Andrus i Krzysztof Szubzda na gorąco komentują ogłoszenie laureata literackiej Nagrody Nobla (Akademia rozrywki/ Trójka)
  • Piotr Metz komentuje nagrodę dla Boba Dylana (Serwis informacyjny Trójki)
Bob Dylan jest od ponad 50 lat na scenie, od kilku lat typowany jako kandydat do literackiego Nobla, nagrodzony Grammy, Oscarem i Nagrodą Pulitzera
Bob Dylan jest od ponad 50 lat na scenie, od kilku lat typowany jako kandydat do literackiego Nobla, nagrodzony Grammy, Oscarem i Nagrodą PulitzeraFoto: PAP/EPA/STR

Dylan dostał nagrodę za "stworzenie nowych wyrażeń poetyckich w wielkiej tradycji amerykańskiego pieśniarstwa". Werdykt ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka - instytucja zajmująca się promowaniem literatury i języka szwedzkiego.

Amerykański piosenkarz, kompozytor i autor tekstów urodził się w 1941 roku. Jest także poetą i pisarzem nazwanym głosem pokolenia. Artysta niepokorny, wymykający się konwencjom i oczekiwaniom odbiorców, jeden z najważniejszych muzyków naszych czasów. Stworzył własny styl, czerpiąc z różnych gatunków muzycznych, jak country, gospel, rock and roll, jazz i swing, a także z angielskiej, szkockiej oraz irlandzkiej muzyki folkowej. Dylan jest twórcą piosenek uznawanych za hymny pokolenia - "Blowin in the Wind", "Like a Rolling Stone" i protest songów - "The Times They Are a-Changin'", "Hurricane". Ponadto autor przebojów "Knockin' on Heaven's Door" i "Mr. Tambourine Man".

"Kroniki" Boba Dylana. Historia osobista jak jego piosenki>>>

Historia powszechna rock'n'rolla - Bob Dylan>>>

Dotąd w historii nagrody cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 112 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet. Literackiego Nobla najczęściej dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - aż 27 razy.

Nagroda Nobla 2016 - więcej informacji>>>

Werdykt akademii na gorąco skomentowali w Trójce Artur Andrus i jego gość Krzysztof Szubzda. Przy tej okazji w "Akademii rozrywki" usłyszeliśmy archiwalne nagranie wiersza Bartłomieja Brede, poświęconego Wisławie Szymborskiej i Bobowi Dylanowi.

PAP/IAR/ei/fbi

Czytaj także

Skryty gwiazdor. Kim tak naprawdę jest Bob Dylan?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:00
– To artysta, który niechętnie wyjaśnia pogłoski na swój temat. Chętnie je gmatwa, a zarazem ukrywa się przed mediami – mówił krytyk muzyczny Jarosław Szubrycht.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 02:00
Od lat w tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura, pokojowa) w "Trójce pod Księżycem" (wcześniej - w "Klubie Trójki") rozmawiamy o tym, czym żyje w tych dniach Sztokholm, nade wszystko komentujemy to, co wydarzyło się w stolicy Szwecji w czwartek.
rozwiń zwiń