X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Kobuszewski – odszedł polski Charlie Chaplin

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 21:00
– Od początku lat 60. był gwiazdą pierwszej wielkości, jeżeli chodzi o komedię w Polsce – mówił Krzysztof Jaroszyński, satyryk i twórca kabaretowy. W audycji specjalnej wspominaliśmy Jan Kobuszewskiego – aktora, wykonawcę piosenek, a przede wszystkim niezrównanego artystę kabaretowego, który rozśmieszył kilka pokoleń Polaków.
Audio
  • Wspominamy Jan Kobuszewskiego (Audycja specjalna/Trójka)
Jan Kobuszewski w przedstawieniu Kram z piosenkami. Teatr Narodowy w Warszawie, 1968 r.
Jan Kobuszewski w przedstawieniu "Kram z piosenkami". Teatr Narodowy w Warszawie, 1968 r.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tytuł Audycja specjalna 29.09.2019 20:06
Prowadzący Mariusz Cieślik
Opis

– W momencie, w którym zetknąłem się z postacią artystyczną Jana Kobuszewskiego, był on już bardzo głęboko w komedii. Jako dzieci oglądaliśmy telewizję, a tam, bodajże w 1963 roku, pojawił się magazyn satyryczny "Wielokropek", gdzie Jan Kobuszewski i Jan Kociniak co tydzień występowali ze wspaniałymi tekstami satyrycznymi. To było pierwsze takie comedy show w Polsce i przez pewien czas jedyne, ale nagle wszyscy w Polsce znali Kobuszewskiego – mówił Krzysztof Jaroszyński. – Prywatnie zapamiętam Janka jako osobę niezwykłą pod jednym względem: nie miał on absolutnie żadnych wrogów. Był serdeczny w najlepszym tego słowa znaczeniu, całkowicie bezkonfliktowy, a jednocześnie mówił, co myśli i potrafił wyrazić to w taki sposób, który nikogo nie obrażał. Miał swoją twarz i swoją osobowość – dodał satyryk.

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia 1934 w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w 1956 roku. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. Kolejne lata to jego występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie. W latach 1964-69 występował w Teatrze Narodowym. W latach 1976-2013 był aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wybitny komik związany z kabaretami "Dudek" i "ZAKR".

Występował także w telewizji – zarówno w filmach, jak i serialach i spektaklach. Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie" i "Alternatywach 4". Słuchacze Programu III Polskiego Radia zapamiętali go szczególnie jako Jacka Marię Poszepszyńskiego w kultowym słuchowisku "Rodzina Poszepszyńskich".

W 1975 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1998 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jan Kobuszewski zmarł 28 września 2019 roku w godzinach rannych. Miał 85 lat.

(IAR/kr)

Goście Krzysztof Jaroszyński (satyryk, twórca kabaretowy)
Playlista
Tagi

Czytaj także

Zmarł Jan Kobuszewski. Wybitny aktor teatralny i filmowy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 12:41
Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę o godz. 9. Informację o śmierci artysty potwierdziła dyrekcja Teatru Kwadrat w Warszawie. 19 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Jan Kobuszewski. Wybitny aktor miał 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 14:06
Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę nad ranem. 9 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.
rozwiń zwiń