Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:25
Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w środę Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.
Audio
  • Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla (Serwis Trójki o 13.00)
  • Polka laureatką literackiej Nagrody Nobla. Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła Olgę Tokarczuk za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia" (Serwis Trójki o 14.00)
Olga Tokarczuk w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce
Olga Tokarczuk w studiu im. Agnieszki Osieckiej w TrójceFoto: Andrzej Bołdaniuk

Uzasadniając przyznanie nagrody sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Królewska Szwedzka Akademia Nauk uznała, że "magnum opus" laureatki to imponująca powieść historyczna "Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk napisała w mediach społecznościowych: "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje". 

Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke. 

Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Doceniono ją również za granicą - otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft.


18523002 tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk z Bookerem za "Biegunów". "Ta książka wciąż działa"

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

IAR/kw