Zmarł pisarz Carlos Ruiz Zafón, autor bestsellera "Cień wiatru"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:00
Carlos Ruiz Zafón zmarł w piątek w Los Angeles, przegrywając w wieku 55 lat wieloletnią walkę z chorobą nowotworową. 
Carlos Ruiz Zafon
Carlos Ruiz ZafonFoto: PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

shutterstock Barcelona 1200.jpg
Tajemnica magii Carlosa Ruiza Zafóna – rozmowa z pisarzem

Pochodzący z Barcelony Zafón na początku kariery pracował jako dziennikarz, a także specjalista ds. reklamy. Z czasem poświęcił się pisaniu powieści, a także scenariuszy filmowych. Jego pierwsze utwory literackie były skierowane do młodzieży. W dekadzie lat 90. XX w. napisał "Księcia mgły", "Pałac Północy", "Światła września", a także powieść "Marina".

W 1993 r. Zafón przeniósł się do Los Angeles. To tam powstała jego najsłynniejsza książka, "Cień wiatru". Wydana w 2001 r. powieść stała się bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków świata, w tym na język polski.
W kolejnych latach Carlos Ruiz Zafón wydał m.in. powieści "Gra anioła" oraz "Więzień nieba". 


Carlos Ruiz Zafón na 30. Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, 28 listopada 2016 roku, fot. PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO Carlos Ruiz Zafón na 30. Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, 28 listopada 2016 roku, fot. PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO

Rodzime media szeroko komentując zgon Zafón, przypominają, że był on "pierwszym w swoim pokoleniu hiszpańskim autorem bestsellera". "Odszedł pionier nowej epoki narracji komercyjnej, który uczynił modną tradycję gotycką swego rodzinnego miasta" - napisał dziennik "El Mundo", przypominając o licznych międzynarodowych nagrodach literackich Zafona, w tym m.in. Original Voices Award i British Book Award.

IAR

Zobacz więcej na temat: Trójka Carlos Ruiz Zafon

Czytaj także

Barcelona śladami książek Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 20:12
- Pasjonatów jego twórczości nie sposób tu nie spotkać. Jedni biegają sami, z książką pod pachą. Inni z przewodnikiem, bo za 12 euro można sobie wykupić wycieczkę po 10 miejscach, gdzie rozgrywa się akcja książek Zafona - mówiła w radiowej Jedynce Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń