Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka żonglowała słowami jak iluzjonista w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:15
Agnieszka Osiecka była niezwykłą postacią: mistrzynią słowa, poetką, autorką niezliczonych przebojów i piosenek, felietonistką, a także dramatopisarką. W księgarniach właśnie pokazała się poświęcona jej książka "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" Zofii Turowskiej.
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaFoto: Teatr Atelier

– Była wyjątkowa, a przez to także ta książka jest taka: nie ma w niej poukładanych kamyczków biograficznych, ale prezentuje za to złożoność Agnieszki i to, co miała najcenniejsze – talent. Jest tu bardzo dużo tekstów, innych, niż byliśmy przyzwyczajeni. Nie tylko piosenek – mówi o książce "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" jej autorka, Zofia Turowska. 


Posłuchaj
08:34 2020_10_01 13_19_58_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka była osobą niezwykłą (Trójka do trzeciej)

– Agnieszka tak żonglowała słowem, jak iluzjonista piłkami w cyrku. Takie sformułowania jak "zły spokój", "dobry niepokój", "dekolty wydm", "niemota serc i dusz" – kto mógłby to wymyślić, jak nie Agnieszka, poetka z ulicy Francuskiej? – zachwyca się pisarka. – To także jest bohaterka, która doskonale wpisuje się w historię naszego kraju. Żyła w bardzo ciekawych czasach, chociaż czasami przykrych, ale pozwalających jej rozwinąć talent – dodaje pani Zofia.

"Osiecka" – Tragiczna i wielobarwna – Na planie serialu/YouTube TVP VOD

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr MajewskiPiotr Łodej
Gość: Zofia Turowska (autorka książki "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet")
Data emisji: 1.10.2020
Godzina emisji: 13.19

pr/kr

Czytaj także

"Koleżanka". Agnieszka Osiecka swinguje w mroku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:30
– Zawsze jest jakiś dramat i zawsze jest jakaś młodość  – mówiła Karolina Felberg-Sendecka o pewnym paradoksie, który uchwyciła w książce "Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Osobiste życie jazzu". Historia Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 08:00
Właśnie ukazała się najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej, opowiadająca o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tamara Łempicka. Sztuka i skandal", czyli życie wielkiej malarki epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 08:11
– Tamara Łempicka długo pozostawała nieznana. W 2018 roku, w stulecie niepodległości, 38 lat po śmierci malarki, jej obraz został sprzedany za niemal 10 milionów dolarów – mówi Mateusz Matyszkowicz.  
rozwiń zwiń