Na 10. edycji Warsaw Gallery Weekend

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:00
29 galerii z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic weźmie udział w 10. Warsaw Gallery Weekend. To największy cykliczny przegląd nowej sztuki w Polsce.
Cezary Poniatowski galeria Stereo
Cezary Poniatowski galeria StereoFoto: mat. prasowe/Warsaw Gallery Weekend

10. jubileuszowa edycja Warsaw Gallery Weekend odbywa się w dniach 1-4 października. Czy takie święto sztuki może się udać w trakcie pandemii?


Maria Loboda "To separate the sacred from the profane", widok wystawy, galeria Wschód Maria Loboda "To separate the sacred from the profane", widok wystawy, galeria Wschód

– Oczywiście, sytuacja pandemiczna wymaga szczególnych środków ostrożności, ale wydaje się, że publiczność chce doświadczać tej sztuki. Na początku pandemii zamknęły się wszystkie galerie i odwołano wiele wystaw. To, że teraz Warsaw Gallery Weekend się odbywa, jest mocnym sygnałem, że środowisko galeryjne przetrwało, ale również, że sztuka jest bardzo potrzebna – mówi jedna z organizatorek Warsaw Gallery Weekend, Joanna Witek-Lipka.


 C.T. Jasper, Joanna Malinowska, Poisonous Prints, 2018 C.T. Jasper, Joanna Malinowska, Poisonous Prints, 2018

Jak co roku galerie specjalizujące się w sztuce nowoczesnej i współczesnej zapraszają na weekend wspólnych wernisaży. Mając na uwadze obszerny program wystaw oraz wyjątkową sytuację związaną z pandemią, tegoroczna edycja Warsaw Gallery Weekend potrwa aż cztery dni, tak aby zapewnić publiczności większy komfort i bezpieczeństwo zwiedzania.


Mikolaj Sobczak "Cacerolazo" akryl na plotnie 2020, Polana Institute Mikolaj Sobczak "Cacerolazo" akryl na plotnie 2020, Polana Institute

– W trakcie WGW mamy kilka przykładów na to, jak mocnym doświadczeniem jest izolacja i jak odbija się ona na pracach artystów. Mamy wielką zbiorową wystawę, gdzie ponad 40 twórców prezentowanych jest w galerii Śmierć Człowieka. Można tam zobaczyć ponad 40 prac artystów na temat tego, co śniło im się w trakcie pandemii. Miałam okazję widzieć tę wystawę i mogę powiedzieć, że jest ona bardzo ciekawa i gorąco zachęcam do jej odwiedzenia. Nie jest to jednak wszystko, co warto zobaczyć – dodaje Joanna Witek-Lipka.


Posłuchaj
05:42 PR3_MPLS 2020_10_02-13-20-51.mp3 Warsaw Gallery Weekend w trakcie pandemii (Trójka/Kultura)

 

Po raz kolejny podczas WGW przyznana zostanie również Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING. Znamy już pełną listę galerii uczestniczących w tegorocznym Warsaw Gallery Weekend. Rada programowa wydarzenia wyłoniła grono 30 galerii, które zaproszone zostały do udziału. W 2020 roku są to: BiuroWystaw, BWAWarszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Galeria m², HOS gallery, Instytut Fotografii Fort, Jednostka, Le Guern, LETO, lokal_30, Monopol, Naga, Olszewski Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Polana Institute, Propaganda, Raster, Rodriguez, Serce Człowieka, Stereo, Szara, Szydłowski, WY, Wizytująca, Wschód.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Piotr Łodej
Gość: Joanna Witek-Lipka (organizatorka Warsaw Gallery Weekend)
Data emisji: 2.10.2020
Godzina emisji: 13.20

ml/kr

Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2020 (w dobrej, nowej formie)

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 21:36
Zgodnie z planem już 21 maja rozpocznie się 18. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, jednego z najważniejszych europejskich festiwali fotograficznych. Edycja nietypowa, realizowana w trudnych, nieustannie zmieniających się warunkach, które organizatorzy potraktowali jak wyzwanie i okazję do zmiany formatu wydarzenia. Festiwal rozpocznie się 21 maja i potrwa przynajmniej do końca wakacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:29
Gdzie w Krakowie można spotkać owce? A brazylijskie meduzy? Jaka jest historia pięty Lenina, który niegdyś stał w Nowej Hucie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w zbiorze esejów"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto muzyki w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:00
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Październik co pięć lat to czas konkursu chopinowskiego, jednak w tym roku się on nie odbędzie. Na szczęście Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową zorganizował cykl recitali "Przed wielkim konkursem – Mistrzowskie recitale". 
rozwiń zwiń