Nie żyje aktor i reżyser Mariusz Puchalski. Miał 68 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:48
O śmierci poznańskiego aktora Mariusza Puchalskiego poinformował w środę Teatr Nowy w Poznaniu. "Kiedy w finale I aktu spektaklu »Mister Barańczak« wychodził sam na scenę, by przejmująco zaśpiewać tekst Josifa Brodskiego, rozbawiona jeszcze chwilę wcześniej publiczność milkła nagle, poruszona" – napisał teatr w mediach społecznościowych.  
Mariusz Puchalski w spektaklu Mister Barańczak
Mariusz Puchalski w spektaklu "Mister Barańczak"Foto: Facebook/ teatrnowypoznan

turan-bw-1200 .jpg
Nie żyje Judyta Turan, znana m.in. z "Klanu" i "M jak miłość". Miała 37 lat

Blisko pół wieku kariery

Mariusz Puchalski w 1975 roku skończył aktorstwo na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutował w październiku 1974 roku na deskach Teatru Studyjnego tej szkoły w roli Pantalona w "Turandot. Księżniczce Chińskiej" Carlo Gozziego w reżyserii Waldemara Wilhelma.

Czytaj także: 

Aktorem zespołu Teatru Nowego w Poznaniu Puchalski został w 1993 roku, wcześniej związany był m.in. z teatrami we Wrocławiu, Bydgoszczy, Zielonej Górze, widzowie mogli go także oglądać w spektaklach innych poznańskich scen - Teatru Polskiego, Teatru Wielkiego, Sceny na Piętrze i Mojego Teatru.

Nie tylko aktorstwo

"Prócz wyzwań aktorskich podejmował się także reżyserii – wielkopolska widownia pamięta wciąż wyreżyserowany przezeń »Kwartet« Ronalda Harwooda; był wreszcie autorem scenariuszy oraz tekstów kabaretu aktorskiego RAZ. W ostatnich latach widzowie mogli oglądać go w »Krzycz. Byle ciszej« w reż. Anety Groszyńskiej, »Chciałbym nie być« w reż. Adama Ziajskiego, »Holoubku, synu Picassa« w reż. Julii Szmyt, »Elvisie« w reż. Michała Siegoczyńskiego, »Dziadach« w reż. Radosława Rychcika oraz »Misterze Barańczaku« w reż. Jerzego Satanowskiego” – przypomniał na swojej stronie internetowej Teatr Nowy w Poznaniu.

"Kiedy w finale I aktu spektaklu »Mister Barańczak« wychodził sam na scenę, by przejmująco zaśpiewać tekst Josifa Brodskiego, rozbawiona jeszcze chwilę wcześniej publiczność milkła nagle, poruszona (..) Jego role i reżyserskie pomysły, rozmowy w kulisach, żarty, wspomnienia, anegdoty – przecież to wszystko chcemy i będziemy pamiętać, tak jak będziemy słyszeć jego charyzmatyczny głos" – napisano. 

Mariusz Puchalski był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy (1982), Białego Bzu – nagrody dla najpopularniejszego artysty scen poznańskich (1988) oraz Nagrody Jury Młodych XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2013). W styczniu 2013 roku otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

W styczniu 2021 roku obchodził 68. urodziny.


mbl/kr

Zobacz więcej na temat: Trójka odeszli 2021

Czytaj także

Miłosz Lodowski o kulturze: da się na niej znakomicie zarabiać

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 09:30
- Świat kultury nie musi być obciążeniem budżetowym. Można na nim znakomicie zarabiać i wykorzystywać w promocji - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, dyrektor ds. marketingu i promocji Teatru im. J. Osterwy. Gościem audycji był też Redbad Klynstra-Komarnicki, p.o. dyrektora tego Teatru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Henryk Ignacy Boukołowski, aktor, reżyser i współzałożyciel Teatru Adekwatnego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 04:26
W wieku 83 lat zmarł w niedzielę aktor i reżyser Henryk Ignacy Boukołowski, związany także z Teatrem Polskiego Radia. Informację o jego śmierci potwierdził PAP Tomasz Wójcik, który był opiekunem prawnym artysty oraz prezesem Stowarzyszenia Teatr Adekwatny. 
rozwiń zwiń