Gorączka złota przeraża i ekscytuje

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2011 06:00
Jeśli wydaje się wam, że stare mapy, zakopane skrzynie i wraki galeonów zatopione wraz z przewożonymi na nich szmaragdami są jedynie wątkiem filmów przygodowych, to się mylicie. Tomek Michniewicz pokazuje świat prawdziwych poszukiwaczy skarbów.
Audio
Fragment okładki książki Tomka Michniewicza Gorączka.
Fragment okładki książki Tomka Michniewicza "Gorączka."Foto: fot. mat. prasowe

- Ci ludzie żyją, istnieją i są zazwyczaj bardzo bogaci - zapewnił autor w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Tomek Michniewicz, dziennikarz znany słuchaczom Trójki z autorskiej audycji "Trójka przekracza granice", przyznaje, że gdy zaczął interesować się tematem poszukiwaczy skarbów swoje wyobrażenia budował na serii filmów o Indianie Jonesie. - Okazało się, że to Steven Spielberg czerpał z rzeczywistości - mówił w "Radiowym Domu Kultury".

Jego najnowsza książka "Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów" jest reporterską relacją z kilku wypraw po skarby. - Przyglądałem się temu, co skarby i złoto robią z ludzi, jak wygląda gorączka złota z bliska i co trzeba przejść, by te skarby stały się czyjąś własnością. To jest przerażające i ekscytujące zarazem - opowiadał Michniewicz.

 

Na południu Afryki, na Karaibach, Filipinach, u wybrzeży Florydy spotkał ludzi, z którymi zawarł dżentelmeńską umowę. - Mogłem opisać i powiedzieć tylko o tym, na co się zgodzą. Dlatego też pewne historie w książce nie są dokończone - wyjaśnił. Za złamanie słowa grozi nawet śmierć.

Jak podróżnikowi udało się wejść w zamknięte kręgi poszukiwaczy i co się czuje biorąc złoto po raz pierwszy do rąk? Dowiesz się słuchając całej "rozmowy z Tomkiem Michniewiczem".

 

Książka ukaże się 19 października nakładem Wydawnictwa Otwarte i pod patronatem Trójki.

/

 

Już dziś zachęcamy do przeczytania "Gorączki" powołując się na słowa autora:

"Jeśli miałbym w jednym zdaniu określić, o czym jest ta książka, to powiedziałbym, że o tym, do czego ludzie są zdolni w obliczu bogactwa, jak daleko potrafią się posunąć i gdzie zaczyna się granica szaleństwa. A może o wolności, marzeniach i życiu na wysokich obrotach wśród najsłynniejszych łowców skarbów na świecie? Jak wolicie…"

Czytaj także

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piratach...

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Czarnobrody chadzał z zapalonym lontem pod kapeluszem, a największą armią piracką na świecie rządziła budząca grozę Chinka. Pirackie opowieści kryją wiele fascynujących (i przerażających!) osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indyjska świątynia pełna drogocennych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 16:32
Skarby odkryte w hinduistycznej świątyni w południowych Indiach mogą mieć wartość od 17 do 22 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryli srebro Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 13:20
Skarb srebrnych monet został odkryty przez detektorystę (posiadacza wykrywacza metali) na polu uprawnym w północno-zachodniej Anglii. To nie pierwsze znalezisko tego typu, ale wyjątkowo cenne.
rozwiń zwiń