Ukraina coraz bliżej Unii? "Czas na decydujący krok"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraina coraz bliżej Unii? "Czas na decydujący krok"
Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Krakowie. Główny tematem spotkania jest przyszłość Partnerstwa Wschodniego. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Ze wszystkich państw objętych współpracą w ramach Partnerstwa Wschodniego Ukraina jest najważniejsza, ale to ona sama musi podjąć decyzję czy będzie dążyć do zbliżenia ze Wspólnotą czy z Rosją - mówił poseł Tadeusz Iwiński (SLD), wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Posłuchaj

Ukraina coraz bliżej Unii? "Czas na decydujący krok" (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W jego ocenie wszystko powinno się wyjaśnić na szczycie w Wilnie, za trzy miesiące. - Nie da się dłużej tego odkładać - podkreśla gość Beaty Michniewicz. Drugi gość "Pulsu Europy" Marek Jurek były marszałek Sejmu, lider Prawicy Rzeczpospolitej ocenił, że zacieśnianie współpracy z krajem, w którym była premier Julia Tymoszenko siedzi w więzieniu może był dla Wspólnoty bardzo kłopotliwe. 

Mówiąc o Partnerstwie Wschodnim Marek Jurek ocenił, że realnie jest to program pozorujący politykę Unii Europejskiej na Wschodzie, bo dysponuje budżetem trzykrotnie mniejszym niż to co Wspólnota przeznacza na współpracę z państwami Afryki Północnej. Tadeusz Iwiński ocenił, że mimo nie największych środków działalność Partnerstwa Wschodniego przybiera różne, istotne formy.

Goście "Pulsu Europy" rozmawiali także o pojawiających się spekulacjach o kandydowaniu Donalda Tuska na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. W ocenie posła Tadeusza Iwińskiego jest za wcześnie, aby cokolwiek przesądzać, ostateczne kandydatury mają być znane do końca tego roku. W jego ocenie bardzo dużo zależy od tego, jak potoczą się wybory w Niemczech. Zdaniem Marka Jurka Donald Tusk byłby kandydatem strawnym dla różnych stron, jednak w jego ocenie, taki wybór nie przyniósłby Polsce wielkich korzyści.

W Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, uczestniczyła w nim także szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton i ministrowie spraw zagranicznych Węgier, Czech i Słowacji, ponadto komisarz ds. Rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Stefan Fuele.

Polecane