Szczepienia przeciw grypie czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 17:15
W Głównym Inspektoracie Zdrowia zainaugurowano sezon szczepień przeciwko grypie. To najlepszy sposób, aby zapobiec tej chorobie. W tym roku na polski rynek trafi łącznie blisko 2 mln szczepionek. Pierwsze partie już dotarły do aptek i błyskawicznie zostały sprzedane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: alessandro guerriero/shutterstock

Szczepionki będą dostępne bezpłatnie dla seniorów po 75. roku życia, z 50-procentową zniżką dla osób powyżej 65. roku życia oraz osób cierpiących na choroby przewlekłe. Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne w tym roku, kiedy nałożą się na siebie dwie epidemie: grypy i koronawirusa. – Dzięki takim decyzjom możemy uniknąć twindemii, czyli nałożenia się jesienią zakażeń grypą i SARS-CoV-2 – podkreśla krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.


Posłuchaj
03:25 2020_09_08-16-55-10_PR3_Szczepienia_na_grypę.mp3 W Głównym Inspektoracie Sanitarnym zainaugurowano sezon szczepień przeciwko grypie (Do Trójki zaprasza Michał Migała)


W ubiegłym roku zaczepiło się ok. 4 proc. Polaków. W tym roku, z obawy przed koronawirusem, liczba chętnych zdecydowanie wzrosła. – Sugeruję, aby szczepić się jak najszybciej. Szczególnie chciałbym, żeby szybko zaszczepieni zostali pracownicy ochrony zdrowia – mówi Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. – Wiem, że w najbliższym czasie apteki będą dostawały kolejne porcje szczepionek i będą one systematycznie dostępne na polskim rynku – dodaje.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 8.09.2020
Godzina emisji: 16.55

pr/mk

Czytaj także

Duże zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie. Czy wystarczy szczepionek?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 11:00
- Ja bym bardzo chciał, by tych szczepionek wystarczyło, by jak najwięcej ludzi się zaszczepiło. Wszystkie grupy eksperckie, z którymi mamy kontakt, twierdzą, że tych szczepionek powinno wystarczyć - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce wystarczy szczepionek przeciwko grypie? Rzecznik rządu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 09:56
- Zabiegamy o to, aby ściągnąć dodatkowe rezerwy szczepionek - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o szczepionki na grypę. Jak dodał, fakt, że dotychczas do Polski nie sprowadzano wielu tych szczepionek, czyni starania trudniejszymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będą trzy refundowane szczepionki". Wiceminister zdrowia o szczepieniach przeciwko grypie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:37
- Na rynku w tym sezonie będą trzy szczepionki przeciw grypie. Do końca października trafi na rynek 1,8 mln sztuk. W grudniu najprawdopodobniej kolejna partia, 200 tys. -  poinformował na konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy wykształcić czujność epidemiczną". Senator Lewicy o sezonie jesienno-zimowym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:30
- Pacjent przejawiający objawy COVID-19 powinien najpierw odbyć badania i dopiero później przychodzić do lekarza w przypadku wyniku negatywnego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator Lewicy Wojciech Konieczny.
rozwiń zwiń