Dzień Wolności Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:50
Dzisiaj, z okazji Dnia Wolności Białorusi, po raz drugi zostanie przeprowadzona akcja #LightForBelarus, czyli Światło dla Białorusi. Ma być wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o wolność i demokrację w swoim kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Albert Jerzy Wiażbicki/radyjo.net

0617borys ok.jpg
Wszczęto sprawę karną wobec szefowej ZPB Andżeliki Borys

Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi naszego wschodniego sąsiada. Wieczorem w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert "Gramy dla Białorusi": obok gwiazd polskiej estrady zagrają również artyści białoruscy.


Posłuchaj
03:06 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_25 14-30-40.mp3 Dzień Wolności Białorusi (Trójka do trzeciej)

– Data nie jest przypadkowa: to Dzień Wolności Białorusi. Białorusini mają ją mocno zakorzenioną w swoim sercach, jednak reżim Łukaszenki nie przykłada do niej zbytniej wagi – tłumaczy szef Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. – W NCK mniej zabieramy głos w kwestiach politycznych, ale bliski jest nam los artystów i zwykłych Białorusinów – dodaje.

– Mamy wspaniałe, wspólne dziedzictwo narodowe, jesteśmy do siebie bardzo podobni. Dlatego 25 marca budynek Muzeum Narodowego zostanie podświetlony w charakterystyczny sposób: biało-czerwono-biały: w ten sposób włączymy się w akcję solidarności z Białorusią – wskazuje dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł. Podświetlone zostaną także m.in. Biblioteka Narodowa i Zamek Królewski.

– 25 marca to dla Białorusinów Dzień Wolności – tej ogłoszonej w 1918 roku. Wtedy Białoruś przetrwała tylko kilka miesięcy, ale właśnie dzisiaj Białorusini masowo świętują ten dzień: dzień niepodległości, dzień Białorusi demokratycznej, wymarzonej – tłumaczy Jolanta Śmiałowska z redakcji białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.


Posłuchaj
06:39 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_25 16-49-24.mp3 Dzień Wolności Białorusi cz. 2 (Zapraszamy do Trójki)

– Polacy bardzo solidaryzują się z Białorusinami i to jest niezwykle budujące. Podświetlane są budynki nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach – mówi dziennikarka. – Odbywają się również różne koncerty i występy, oczywiście z powodu ograniczeń pandemicznych głównie online – wskazuje.

***

Nazwy audycji: Trójka do trzeciej / Zapraszamy do Trójki
Prowadzą: Piotr ŁodejWitold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 25.03.2021
Godziny emisji: 14.30, 16.49

pr

Czytaj także

Prześladowania na Białorusi. Soboń: o prawa mniejszości polskiej będziemy upominać się w sposób stanowczy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 09:30
– Ta kwestia będzie stawiana bilateralnie przez MSZ wobec władz Białorusi, ale także podczas posiedzenia Rady Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odnosząc się do serii zatrzymań i milicyjnych przeszukań wymierzonych w Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Światło dla Białorusi" i koncert. Dyrektor NCK: wszyscy możemy zamanifestować dziś naszą solidarność

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 13:22
- Po raz kolejny fasady budynków w Polsce rozbłysną na biało-czerwono-biało - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, zapraszając na specjalny wieczorny koncert "Gramy dla Białorusi" i do przyłączenia się do akcji "Światło dla Białorusi". To wyraz wsparcia dla represjonowanych i walczących o wolność za naszą granicą.
rozwiń zwiń