Jarosław Gowin: jeśli wygramy wybory, podporządkujemy prokuraturę resortowi sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 08:26
Jedną z pierwszych reform obozu zjednoczonej prawicy byłoby ponowne połączenie funkcji prokuratora i ministra sprawiedliwości – mówił w Jedynce Jarosław Gowin. Krytykował sądy, bo - jak stwierdził - stały się ”państwem w państwie”.
Audio
  • Jarosław Gowin, prezes Polski Razem, szef klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica, były minister sprawiedliwości, o sądownictwie, prokuraturze i walce z dopalaczami (Jedynka/Sygnały dnia)
Jarosław Gowin:  jeśli wygramy wybory, podporządkujemy prokuraturę resortowi sprawiedliwości
Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Jarosław Gowin, prezes Polski Razem, szef klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica, były minister sprawiedliwości w rządzie PO, ocenił w ”Sygnałach dnia”, że sędziego, który orzekał w sprawie zwolnienia za kaucją 20-latka podejrzewanego o handlowanie dopalaczem "Mocarz", zawiodło wyczucie wrażliwości społecznej. Gowin zastrzegł, że sędziowie są niezawiśli, nie powinni wydawać wyroków pod presją opinii publicznej, ale jego zdaniem w tej sprawie Polacy oczekują zdecydowanych działań ze strony państwa, a sądy postrzegają jako jego element. Według Gowina, prawo zapewne umożliwiało zatrzymania 20-latka w areszcie.

Minister sprawiedliwości Borys Budka zwrócił się do wyżej wspomnianego sądu o uzasadnienie decyzji. - Problemy moich następców, teraz konkretnie ministra Budki, pokazują, że sądownictwo stało się państwem w państwie. Nie może być tak, że rząd, w tym przypadku konkretny minister sprawiedliwości, nie ma żadnych narzędzi, by weryfikować trafność, właściwość, działania sądów – tak mówił gość Jedynki, były szef resortu sprawiedliwości.

Jarosław Gowin dodał potem, że w przypadku sądów sprawa jest złożona, bo powinny być niezależne i to święta zasada cywilizacji. Jednak w przypadku prokuratory prezes Polski Razem nie ma wątpliwości - jego zdaniem należy z powrotem podporządkować ją resortowi sprawiedliwości. Zapowiedział, że będzie to jedna z pierwszych reform, jeśli obóz zjednoczonej prawicy wygra wybory. Gość Jedynki wolałby, aby prokuratora generalnego wybierano przy okazji wyborów prezydenckich, jednak w prawicowej koalicji ustalono, że nastąpiłby powrót do wcześniejszego rozwiązania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jarosław Gowin, prezes Polski Razem, szef klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica, były minister sprawiedliwości

Data emisji: 16.07.2015

Godzina emisji: 7.15

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Czy sędziowie przestali być obywatelami?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 16:27
- Sędziowie w Polsce doszli do wniosku, że są bezkarni i mogą robić niemal wszystko. To głęboko niewłaściwe – uważa dawna działaczka opozycji demokratycznej Zofia Romaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oświadczenie przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 09:00
Kandydatka na urząd Rzecznika Praw Obywatelski 9 lipca w audycji "Popołudnie z Jedynką" skrytykowała sędziów i przedstawiła koncepcję społecznej kontroli ich pracy. Do słów Zofii Romaszewskiej w specjalnym oświadczeniu odniósł się prof. Roman Hauser, przewodniczący KRS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia: kontrola sądów ma miejsce cały czas

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 13:14
- Sędziego kontroluje się na wiele sposobów - podkreślił w Jedynce rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Waldemar Żurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawica krytykuje państwo za dopalacze

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 19:00
Wypuszczenie na wolność dealera narkotyków to zdaniem PiS kolejny dowód na to, że polskie państwo nie działa.
rozwiń zwiń