Jadwiga Wiśniewska: KE winna być strażniczką traktatów, a sama daje przykład łamania praworządności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 07:58
- Kompetencje jeśli chodzi o podział ról zostały bardzo jasno określone w traktatach i wymiar sądowniczy jest wyłączną kompetencją państw członkowskich, formując tego rodzaju oczekiwania KE i PE przekracza swoje uprawnienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.

- Lewicowo-liberalna większość wywiera presję na KE w sprawie uruchomienia mechanizmu warunkowości - stwierdziła Jadwiga Wiśniewska. - Wczoraj wieczorem przewodniczący PE wskazał służbom prawnym PE przygotowanie wniosku o pociągnięcie KE za bezczynność względem Polski do TSUE - dodała.

- Jeśli mamy przestrzegać praworządności, to przestrzegajmy jej w oparciu o traktaty, gdzie role i zasady zostały jasno określone - powiedziała polityk.

"Przekraczają swoje uprawnienia"

Gość audycji odniosła się do warunków stawianych Polsce przez KE. Zaznaczyła, że "kompetencje jeśli chodzi o podział ról zostały bardzo jasno określone w traktatach i wymiar sądowniczy jest wyłączną kompetencją państw członkowskich". - Formułując tego rodzaju oczekiwania KE i PE przekracza swoje uprawnienia - stwierdziła europoseł.


Morawiecki PE pap 1200.jpg
"Muszą być narzędzia reakcji, gdy instytucje UE przekraczają kompetencje". Premier podczas debaty w PE

- KE winna być strażniczką traktatów, a poprzez tego rodzaju deklaracje, wystąpienia i oczekiwania sama daje przykład łamania praworządności. Dzisiaj to polski rząd, premier, europosłowie wspierający rząd stoją na straży traktatów - oceniła.

. .

- W procesie rozmów nie zatrzaskujemy drzwi, pokazujemy naszą otwartość, gotowość wyjaśniania wszelkich wątpliwości, szukamy kompromisu i pola, na którym możemy się porozumieć, dlatego też wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w PE - podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.


Posłuchaj
18:38 PR1_SD_2021_10_21-07-15-00_for_media.mp3 Jadwiga WIśniewska: jeśli mamy przestrzegać praworządności, to przestrzegajmy jej w oparciu o traktaty, gdzie role i zasady zostały jasno określone (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Jadwiga Wiśniewska (europoseł PiS)
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Broni się praworządności, gwałcąc demokrację". Saryusz-Wolski o działaniach KE względem Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:20
- Twierdząc, że broni się praworządności, stosuje się metody niedemokratyczne, gwałcąc demokrację - powiedział na antenie TVP Info Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS, komentując działania Komisji Europejskiej wobec Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiśniewska o unijnej rezolucji ws. małżeństw jednopłciowych: nie chodzi o równość, a o inżynierię społeczną

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 08:25
- Nie zgadzamy się, by Parlament Europejski niósł tęczową rewolucję do państw członkowskich i wywierał na nie nieuzasadnioną, pozaprawną presję - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy szef PE pozwie KE za bezczynność ws. mechanizmu warunkowości? Ma ograniczony czas

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 23:48
Do 2 listopada szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli ma czas na decyzję, czy pozwać Komisję Europejską za bezczynność w sprawie uruchomienia mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformowały służby prasowe PE. W czwartek wieczorem komisja prawna PE zarekomendowała, żeby to zrobił.
rozwiń zwiń