Czesław Marchaj: zacząłem żeglować, bo nie potrafiłem pływać

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:00
Był wybitnym, cenionym na całym świecie ekspertem od żeglarstwa oraz aero- i hydrodynamiki. Z Czesławem Marchajem w w "Godzinie prawdy" rozmawiał Michał Olszański. Przypominamy audycję z lutego 2014 roku.
Żeglarstwo
ŻeglarstwoFoto: Wikipedia / domena publiczna

Czesław Marchaj urodził się 9 lipca 1918 roku w Słomnikach (zmarł w roku 2015). Skończył studia filozoficzne, zdobył także tytuł inżyniera. Pracował na Wydziale Aerodynamicznym Uniwersytetu w Southampton. Należał do brytyjskiego Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Okrętowych. W latach 50. i 60. reprezentował Polskę w żeglarskiej klasie Finn. Wydany przez niego podręcznik "Teoria żeglowania" jest podstawą nauki dla żeglarzy na całym świecie. Oprócz tego był autorem ponad 60 publikacji naukowych i kilku książek.


Posłuchaj
45:18 2014_02_14 12_07_59_PR3_Godzina_prawdy.mp3 Czesław Marchaj opowiada o swoim życiu (Godzina prawdy/Trójka)

 

W audycji "Godzina prawdy" przyznał, że lotnictwo zawsze go pociągało.  Będąc w gimnazjum, mieliśmy obowiązek należenia do tzw. przysposobienia wojskowego piechoty. Jakoś udało mi się tak zrobić, że zostałem przesunięty do przysposobienia wojskowego lotniczego. Tak trafiłem do Bezmiechowej, gdzie była pierwsza szkoła szybowcowa. Przed wojną panowała zasada, że każdy pilot wojskowy musi być wyszkolony w szybownictwie – opowiadał gość Michała Olszańskiego.

Marchaj ostatecznie pilotem wojskowym nie został. W międzyczasie zaczął pracować w Instytucie Aerodynamicznym Politechniki Warszawskiej.  Moim zadaniem było dmuchanie w tunelu aerodynamicznym prototypów samolotów. To był cudowny okres w historii Polski. W tak krótkim czasie potrafiliśmy zbudować znakomite fabryki samolotów i wyprodukować przepiękne prototypy najnowocześniejszych samolotów myśliwskich  wspominał.

Jego wielką pasją były zarówno szybowce, jak i żeglarstwo.  Zacząłem żeglować, bo nie potrafiłem pływać  podkreślał. To właśnie na łódce rozpoczęła się przerażająca historia...

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadził: 
Michał Olszański
Gość: Czesław Marchaj (ekspert w dziedzinie aero- i hydrodynamiki oraz teorii żeglowania)
Data i godzina emisji: 14.02.2014, 12.07
Data i godzina powtórki: 24.07.2020, 12.07

kk/mp/mk

Czytaj także

Były policjant, który odkrył, że istnieje życie bez adrenaliny

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 20:00
Policjant Robert Ziółkowski pociągnął za spust i zabił człowieka. To zmieniło jego życie. - Ta sytuacja jest dla mnie i dla naszych rodzin traumatyczna. Do dziś toczy się proces w tej sprawie - mówi bohater "Godziny prawdy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ultramaratończyk: dla mnie wzorem w biegu jest wilk

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 21:00
- Zaczęło się od maratonu w Warszawie. Usłyszałem o nim w telewizji i pomyślałem, że spróbuję. Planowałem pobiec tylko raz, ale ta atmosfera, która panuje na maratonie: biegnie wielu ludzi, wszyscy walczą ze swoimi słabościami - to mnie wciągnęło - opowiada w "Godzinie prawdy" ultramaratończyk Piotr Kuryło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść alkoholika: czułem, jak kostucha chodzi mi po plecach

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 14:38
- Żyję tylko dlatego, że poczułem w pewnym momencie, że żarty już się skończyły - mówi gość audycji "Godzina prawdy", dziennikarz Krzysztof Dowgird.
rozwiń zwiń