Wiktor Dynarski nie zgodził się na bycie kobietą

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 15:05
We wszystkich decyzjach wspierali go rodzice, którzy od początku akceptowali, to że ich córka od zawsze była "chłopczycą". Wiktor Dynarski zdecydował się na zmianę płci.
Audio
  • Wiktor Dynarski: nie zgodził się na bycie kobietą (Godzina Prawdy/Trójka)
Warszawa, 24.01.2013. Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (L), posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka (C) i wiceprezes Fundacji Trans-Fuzja Wiktor Dynarski (P) na konferencji Sytuacja osób transpłciowych w Polsce i Szwecji,  w Sejmie.
Warszawa, 24.01.2013. Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (L), posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka (C) i wiceprezes Fundacji Trans-Fuzja Wiktor Dynarski (P) na konferencji "Sytuacja osób transpłciowych w Polsce i Szwecji", w Sejmie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wiktor urodził się jako dziewczynka, ale od wczesnych lat przejawiał wiele cech chłopięcych. - Jak szedłem do przedszkola i mama chciała mnie ubrać w sukienkę, to urządziłem scenę, zacząłem krzyczeć i płakać - wspomina gość Michała Olszańskiego. W wieku 17 lat stwierdził, że wewnętrznie jest mężczyzną.

Gdy był nastolatkiem, zaczął znajdować coraz więcej zrozumienia dla swoich niestandardowych (jak na dziewczynę) zachowań, wyglądu i sposobu ubierania się. - Miałem bardzo dużo szczęścia, moi rodzice w ogóle nie robili z tego problemu. Pozwalali mi eksperymentować i znaleźć się w tym świecie ról płciowych, ubioru, mogłem to wszystko eksplorować - opowiada.

Droga do zmiany płci nie była jednak prosta. Wiktor Dynarski mówi w "Godzinie prawdy" o swoich początkowych próbach zaakceptowania tożsamości dziewczynki, a potem młodej kobiety oraz o przełomowym trzecim roku studiów, kiedy zaczął funkcjonować jako mężczyzna.

***

Tytuł audycji: Godzina Prawdy
Prowadził:
Michał Olszański
Gość: Wiktor Dynarski
Data emisji: 30.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(fbi, ei)

Zobacz więcej na temat: Michał Olszański Trójka

Czytaj także

"Mówili mi, że nie stanę już na własne nogi. Buntowałem się"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 16:30
- Po wypadku w Afganistanie byłem w stanie krytycznym. Miałem złamaną szczękę, wszystkie żebra, kręgosłup w sześciu miejscach i lewą rękę w siedmiu... Poza tym obite płuca, wyrwana masa mięśniowa z uda, krwiak, pęknięta śledziona. Cudem nie została zerwana tętnica udowa, wtedy bym się wykrwawił - mówi Rafał Stolarz, gość "Godziny prawdy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Paczkowski: nie wystarczał mi bunt przy kuflu piwa

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 17:11
- Nie staram się prowokować. Nie maluję butów zgniatających swastykę, tylko pokazuję, jak może wyglądać świat, kiedy będziemy współistnieć, współdziałać i szanować różnorodność - mówi Dariusz Paczkowski, grafficiarz, działacz społeczny i koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Rogowiec: szczęśliwa, spełniona kobieta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 14:59
Spotkanie z bardzo dzielną kobietą, która zdobywała medale na olimpiadach w Turynie i Vancouver oraz Puchar Świata w sezonie 2011/2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kevin Aiston: wszystko we mnie jest polskie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 13:30
Podczas, gdy wielu Polaków wyjechało do Wielkiej Brytanii, on zdecydował się przyjechać na stałe z Londynu do Polski. - Jestem tu już od 22 lat. Absolutnie tego nie żałuję - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Jakubowski - coach i były hipis

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 16:00
Terapeuta Jacek Jac Jakubowski przez lata zajmował się pracą z trudną młodzieżą, jednocześnie buntując się przeciw systemowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Jakubowski: bunt, byle konstruktywny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 14:25
Terapeuta Jacek "Jac" Jakubowski przez lata zajmował się pracą z trudną młodzieżą, jednocześnie buntując się przeciw systemowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Białek - pierwowzór bohatera "Carte Blanche"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 16:00
To jego historia była kanwą, na której powstawał wchodzący właśnie do kin film o lubelskim nauczycielu, który nie przyznaje się do tego, że traci wzrok.
rozwiń zwiń