"Miałem tysiąc szczęść podczas okupacji"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 15:00
- Miałem szczęście za szczęściem przez całą okupację, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego - mówi Stanisław Likiernik, czynny uczestnik walk w okresie II wojny światowej.
Audio
  • Rozmowa ze Stanisławem Likiernikiem (Godzina prawdy/Trójka)
Na zdjęciu Stanisław Likiernik. Fragment okładki książki Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik.
Na zdjęciu Stanisław Likiernik. Fragment okładki książki "Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik". Foto: Wydawnictwo Wielka Litera / mat. promocyjne

W "Godzinie prawdy" gościmy człowieka, którego życie zainspirowało Romana Bratnego do stworzenia postaci Kolumba z powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". Stanisław Likiernik, ps. Stach, opowiada o tym, jak od 1943 roku walczył w akcjach dywersyjnych AK, jak został ranny w powstaniu i jak udało mu się przeżyć.

- W powstaniu zginęło jedenastu moich najbliższych przyjaciół. To był szok. Dlaczego tak się stało, po co? Tego nie wiem. Co zdobyli? Tego też nie wiem. To tragiczna historia, bo piękna młodzież ginęła masowo. Czy powstanie było potrzebne? Nie wiem, ale na pewno było wywołane w złym momencie - mówi i tłumaczy w audycji, dlaczego tak uważa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy - szczerej, chwilami bolesnej. Na przykład wtedy, gdy gość Michała Olszańskiego opowiada, dlaczego stracił wiarę w Boga...

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy

Prowadzi: Michał Olszański

Gość: Stanisław Likiernik, ps. Stach (uczestnik Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 19.06.2015

Godzina emisji: 12.05
fbi/mk

Wydanie audycji z 19 czerwca jest ostatnim przed wakacjami.

Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski. To on wydał rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 05:55
55 lat temu, 24 sierpnia 1966 roku, zmarł gen. dywizji Tadeusz Bór-Komorowski, Komendant Główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier RP na uchodźstwie w latach 1947-1949.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Paliwoda - rozbił więzienie i przeszedł przez piekło

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 16:00
- Ja sam nie wiem, jak to można wytrzymać... - mówi o okresie swojej niewoli Zbigniew "Jur" Paliwoda, ostatni żyjący uczestnik spektakularnej akcji rozbicia ubeckiego więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Budnicka: nie byliśmy podobni do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 13:00
– Słuchacze zawsze namawiali mnie, by zapraszać ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Te opowieści są świadectwem minionego czasu – mówił Michał Olszański, zapraszając na drugą już wakacyjną powtórkę audycji "Godzina prawdy", której bohaterką była Krystyna Budnicka, polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego i członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​.
rozwiń zwiń