Elvis w niewoli i muzyka, przy której nie można stać

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 18:39
- W latach 50. żartowaliśmy z kolegami, że gdyby wybuchła wojna, to byśmy Elvisa Presleya wzięli do niewoli i by nam śpiewał - śmieje się dziennikarz Korneliusz Pacuda.
Audio
  • Korneliusz Pacuda opowiada o energii, którą wyssał z dobrymi dźwiękami i swojej miłości do Ameryki (Godzina prawdy/ Trójka)
Korneliusz Pacuda był twórcą w 1982 roku i od początku dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country w Mrągowie, zwanego popularnie Piknikiem Country
Korneliusz Pacuda był twórcą w 1982 roku i od początku dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country w Mrągowie, zwanego popularnie Piknikiem CountryFoto: Haags Uitburo via Foter.com / CC BY-NC-SA

Na grudniowe, coraz krótsze dni dobrym remedium może być muzyka country. Według gościa Michała Olszańskiego, jednego z pierwszych propagatorów tego gatunku w Polsce, niesie ona ze sobą pozytywne wartości, bo opowiada o życiu w sposób wesoły. - Muzyka rozrywkowa niestety coraz bardziej traci kontakt z tańczącymi, z tymi, którzy się chcą bawić, a warto przypomnieć, że dawniej muzyka służyła właśnie do tańca i do zabawy - opowiada Korneliusz Pacuda.

Krytyk muzyczny przyznaje, że odkąd pamięta ciągnęło go do Ameryki i nie potrafi dobrze wyjaśnić dlaczego. W jego młodości powstało czasopismo pt. "Ameryka", do Polski były przemycane dźwięki jazzowe i zaczął się wówczas z powodzeniem uczyć języka angielskiego. - Mało mieliśmy wówczas kontaktu z Londynem czy Nowym Jorkiem, bo było to źle widziane, a na lekcjach uczyliśmy się o burakach cukrowych i traktorzystce Zosi. Książki były tak napisane, że uczyły nas rzeczywistości Polski Ludowej - wspomina dziennikarz.

Korneliusz Pacuda na XII Pikniku Country w Dąbrowie Górniczej w 2006 roku, fot. Karol Pilch (Karol91)/ Creative Commons Korneliusz Pacuda na XII Pikniku Country w Dąbrowie Górniczej w 2006 roku, fot. Karol Pilch (Karol91)/ Creative Commons

W programie mówimy o tym, jak w czasach PRL-u udawało się docierać do zagranicznych płyt i być na bieżąco z wiadomościami z Zachodu. Jeansy czy płyty - co by wybrał Korneliusz Pacuda? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: Michał Olszański
Gość: Korneliusz Pacuda (dziennikarz, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki country)
Data emisji: 2.12.2016
Godzina emisji: 12.08

sm/mp

Czytaj także

Przemysław Saleta: nie wiem, co będzie jutro

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 14:50
- Nie mam najłatwiejszego charakteru. Lubię, gdy w moim życiu coś się dzieje. Lubię wyjazdy, wyzwania i zdaję sobie sprawę, że ciężko przy moim boku znaleźć spokój i być pewnym tego, co będzie jutro - przyznaje Przemysław Saleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elsi Adajew - Czeczen i Polak: kocham Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:00
- W uszach dziwnie świszczało od ciszy. Nie latały bomby, o 4 nad ranem nie wchodzili żołnierze. Nikt nie krzyczał, nie strzelał. Pamiętam śpiew ptaków. To był pierwszy dzień w Polsce, jeden z najpiękniejszych w moim życiu - mówi w "Godzinie prawdy" Czeczen Elsi Adajew, który uzyskał polskie obywatelstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Korzeniowski: liczy się każda minuta

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 14:00
- Chyba nic lepszego nie może się przydarzyć nam sportowcom niż możliwość inspirowania czy bycia coachem życiowym dla swoich dzieci - uważa Robert Korzeniowski.
rozwiń zwiń