Kobieta, która postanowiła podzielić się wszystkim, co posiada

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 14:00
- Uważam, że człowiek musi podzielić się życiem, tym wszystkim, co dostał od Boga. Musi dać innym żyć, żeby sam żył. Muszę to robić, żebym mogła w jakiś sposób czuć się dobrym człowiekiem – tak w "Godzinie Prawdy" opowiadała artystka, opiekunka psów pani Bożena Wahl.
Audio
  • Bożena Wahl - kobieta, która postanowiła podzielić się wszystkim, co posiada (Godzina Prawdy/Trójka)
Bożena Wahl. Zdjęcie z 1987 roku
Bożena Wahl. Zdjęcie z 1987 roku Foto: PAP/Wojciech Kryński Tomasz Prażmowski

Gościem Trójki w piątkowe południe była Grażyna Wahl, kobieta o niezwyciężonym duchu i z sercem na dłoni, która właśnie znalazła się w potrzebie. Rozmowa z Michałem Olszańskim to swego rodzaju apel o pomoc.

Zdaniem Michała Olszańskiego nieczęsto mamy do czynienia z tak niezwykłym życiorysem. Pani Bożena doświadczyła tego, czym jest sława. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Nowym Jorku i w Paryżu. W latach 50. wspólnie z siostrą bliźniaczką prowadziła galerię na warszawskim Żoliborzu, do której tłumy waliły drzwiami i oknami. Galerie zawsze bardzo chętnie przyjmowały jej prace. Zachwycał się nimi sam Zdzisław Beksiński. Współpracowała z Kabaretem Starszych Panów.

W którymś momencie jej życia pojawiły się psy, dla których stworzyła przytulisko. Był czas, gdy mieszkało ich tam blisko 700. Dziś pani Bożena ma 85 lat i nadal opiekuje się 70 czworonogami. Jest schorowana, samotna, a jej środki finansowe kończą się. Całe swoje życie podporządkowała schronisku. Z wielką wytrwałością mierzy się z problemami, które coraz mocniej ją dotykają.

Pomimo trudów, nadal tworzy.  – Jak nigdy jestem w pełni sił twórczych, moja ręka jest bezbłędna, moje malowanie przerasta mnie. Jestem sama zdumiona, że ja to namalowałam. Tak trudną techniką, jaką jest pastela, potrafię tak pracować, że realizuję wszystko, co chcę. Czasem czuję, że jakaś boska siła prowadzi moją rękę po płótnie – opowiada.

W audycji mówi również o swojej aktualnej twórczości, o przyjaźni z Kaliną Jędrusik i założycielami Kabaretu Starszych Panów. Wspomina historie miłosne, których doświadczyła w życiu. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Bożena Wahl (artystka, założycielka schroniska dla psów w Boguszycach)
Data emisji: 26.05.2017
Godzina emisji: 12.07

czaj/ei

Czytaj także

Stare, schorowane zwierzęta znalazły dom

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 16:00
- Chciałam, by starsze, schorowane zwierzaki, których właściciele często już nie żyją, miały bezpieczne miejsce na ziemi do końca swoich dni - mówi Iwona Kantorowicz, prezes fundacji "Chata zwierzaka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dom, a nie ośrodek". Zakonnice o pracy z niepełnosprawnymi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 16:50
- Nasi podopieczni są bardzo wdzięczni, potrafią mówić bardzo często słowo "dziękuję". Raz podszedł do mnie Kazio i powiedział: "przepraszam siostrę. Wczoraj dostałem od siostry cukierka i nie podziękowałem". Zwalają nas z nóg - wspomina ze wzruszeniem dominikanka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Abakanowicz. "Mocna, świadoma artystka"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 12:00
- Twórczość Magdaleny Abakanowicz wynikała z prawdziwej, bolesnej potrzeby. Tak mają wielcy artyści - nerwy na wierzchu, potrzebę tworzenia i wielką wrażliwość, za którą płaci się ogromną cenę - mówi kuratorka sztuki Milada Ślizińska.
rozwiń zwiń