Tadeusz Czajkowski, czyli zapomniany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 13:00
Bohater tego wydania "Godziny prawdy", to człowiek, który nie tylko ma pasje i marzenia, ale w czasie swojego życia osiągnął kilka bardzo istotnych celów.
Audio
  • Tadeusz Czajkowski, czyli jeden z najwybitniejszych umysłów na świecie (Godzina Prawdy/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: zoommachine/Shutterstock.com

Mówi się, że o losach narodów i społeczeństw decydują wybitne jednostki. Słysząc nazwisko Tadeusza Czajkowskiego wielu z nas powie "chwileczkę, nie słyszałem o tym człowieku", a szkoda.

Tadeusz Czajkowski w swoim życiu odniósł wiele sukcesów, ale i porażek. W wieku 4 lat występował na scenie amatorskiego teatru w rodzinny Przeworsku. Jednak prędko odkrył swoją największą pasję: nauki ścisłe. To zamiłowanie objawiło się, gdy gość Michała Olszańskiego był w szkole podstawowej i znalazło swoją kontynuację – najpierw w technikum mechanicznym w Stalowej Woli, a później na studiach na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Wtedy usłyszał diagnozę: nowotwór mózgu. Bohater "Godziny prawdy" postanowił jednak, że się nie da i poradzi sobie z tą sytuacją. Udało się. Ukończył Politechnikę Warszawską i poświęcił się tworzeniu dziesiątków wynalazków. Dlaczego zatem tak niewielu z nas zna Tadeusza Czajkowskiego?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Tadeusz Czajkowski (inżynier, wynalazca)

Data emisji: 2.11.2018
Godzina emisji: 12.08

ml/gs

Czytaj także

Kinga Dębska: poprzez niedoskonałość, wkracza światło

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 13:30
Czy jest szansa na to, abyśmy stali się bardziej wrażliwi na potrzeby innych? Reżyserka Kinga Dębska, która gościła u Michała Olszańskiego udowadnia, że jest to możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Plewiński: fotografia to znakomity zawód

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 15:00
– Ma ona ogromny zasięg: od zbliżeń w mikroskopie, które mogą być dziełami sztuki, aż po zdjęcia kosmosu – mówi Wojciech Plewiński, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Popiela: robię to, co kocham

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 13:00
– Czuję, że moja kariera przyśpiesza, dlatego w przyszłość patrzę optymistycznie. Przy takich wynikach będę celował w medal – mówi Dariusz Popiela, kajakarz górski.
rozwiń zwiń