Siostra Michaela Rak: trzeba być dla człowieka w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:00
W 2008 roku przeprowadziła się do Wilna i podjęła się niemal niewykonalnego zadania budowy pierwszego i jedynego, jak do tej pory, stacjonarnego hospicjum na Litwie.
Audio
  • Wielka misja siostry Michaeli Rak (Godzina prawdy/Trójka)
s. Michaela Rak
s. Michaela RakFoto: Leszek Szymański/PAP

Mimo wielu przeciwieństw losu, siostra Michaela Rak stworzyła miejsce, gdzie ciężko chorzy ludzie mogą spędzić swoje ostatnie chwile w komfortowych warunkach, otoczeni najlepszą opieką. Jej życie i praca są dowodem na to, że niemożliwe staje się możliwe.

– Patrząc wstecz, mogę powiedzieć: "Boże, dziękuję Ci za tę chwilę, w której trafiłam w misję hospicyjną". To wszystko konsoliduje się gdzieś w moim wyborze życia zakonnego. Nigdy nie chciałam być siostrą zakonną, uciekałam od tego. Jako dziecko chciałam podążać tą droga, ale później byłam zwykłą dziewczyną w zwykłym środowisku. Marzyłam o tym, by skończyć szkołę, studia, założyć rodzinę i było coś przedziwnego w tym, że zawsze byłam otwarta na takie prowadzenie "Boże, Ty mi pomóż". On prowadził mnie w innym, niepoznawalnym dla mnie kierunku. Tak było do momentu, gdy zdecydowałam się wstąpić do zakonu. To była decyzja przekierowania swojego życia dla drugiego człowieka. Od momentu, w którym założyłam habit, byłam dla Boga w drugim człowieku – wspomina siostra Rak.

Jak doszło do tego, że siostra Michaela trafiła na Litwę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Michaela Rak (siostra ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, założycielka hospicjum w Gorzowie Wielkopolskim oraz pierwszego hospicjum na Litwie)

Data emisji: 19.04.2019
Godzina emisji: 12.07

ml/mk

Czytaj także

Podnieść się, by nieść nadzieję innym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 14:00
Oto historia Hieronima Włodarskiego. Człowieka, który przez uzależnienie zmarnował swoje możliwości i karierę. Dostał jednak drugą szansę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie szukać Boga i jak go odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 07:00
Jurij Gagarin wypowiedział podobno po powrocie z kosmosu takie słowa: "Patrzyłem i patrzyłem, ale nie zobaczyłem Boga".
rozwiń zwiń