Justyna Mielnikiewicz: zawsze miałam tylko jeden aparat

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 13:00
– Nie traktuję ludzi przedmiotowo, nie jestem demiurgiem. Bardziej przypominam "wioskowego głupka", który chodzi dookoła, gapi się, podchodzi do ludzi, pyta – mówiła w "Godzinie prawdy" Justyna Mielnikiewicz, której fotografie przedstawiające codzienne życie w państwach byłego Związku Radzieckiego zyskały światową sławę.
Audio
  • Rozmowa z Justyną Mielnikiewicz (Godzina prawdy/Trójka)
Fotografia z albumu Kobieta z małpą
Fotografia z albumu "Kobieta z małpą"Foto: Justyna Mielnikiewicz

Urodzona w 1973 roku na Śląsku Justyna Mielnikiewicz studiowała filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografią zajęła się w ostatnim roku nauki, a od 1999 roku robi to zawodowo. Dziś prace artystki można zobaczyć na łamach pism takich jak "The New York Times", "Newsweek", "Le Monde" czy "Stern". Od 2002 roku na stałe mieszka w Tbilisi, stolicy Gruzji. 

– Pracuję z minimalną ilością sprzętu i kiedy widzę człowieka obwieszonego aparatami, jestem podejrzliwa. Na początku fotografowałam puste ławki i drzewa w parku. Pierwsze reportażowe zdjęcia zrobiłam w USA i Meksyku. Kiedy wróciłam, moje zdjęcia stamtąd weszły do finałowej dziesiątki konkursu "Gazety Wyborczej". Przepracowałam tam rok, mieliśmy świetny zespół fotograficzny i była to świetna szkoła. Chciałam jednak robić historie takie, jakie ja chcę. Potem pojawił się "Przekrój", który wyjechał do Warszawy, a w Krakowie nic nie zostało. Stanęłam przed wyborem: przeprowadzka do Warszawy albo gdzieś dalej. I wtedy pojawiła się Gruzja – opowiadała rozmówczyni Michała Olszańskiego. 

Fotografia z albumu Kobieta z małpą Fotografia z albumu "Kobieta z małpą" Foto: Justyna Mielnikiewicz

Dlaczego Justyna Mielnikewicz fotografuje właśnie Wschód? Jak wspomina swoje dzieciństwo w rodzinnych Marklowicach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Gość: Justyna Mielnikiewicz (artystka fotograf, fotoreporterka)

Data emisji: 27.12.2019
Godzina emisji: 12.07 

kr/ mat. promocyjne/gs


Czytaj także

Anna Musiałówna: zawsze byłam skupiona na opowieści

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 13:00
– Nigdy nie wyciągam aparatu od razu. Muszę doprowadzić do takiej sytuacji, w której człowiekowi, który jest przede mną, jest wszystko jedno, czy mam w ręce łyżkę, widelec czy aparat – żartuje artysta fotograf i fotoreporterka prasowa, Anna Musiałówna w rozmowie z Michałem Olszańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Dacyszyn: wiedziałam, że muszę walczyć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:30
Katarzyna Dacyszyn, modelka i projektantka mody, którą dwa lata temu stalker oblał kwasem siarkowym, była gościem Michała Olszańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Rylik: dla sukcesu trzeba wyjść ze strefy komfortu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 13:00
Wielokrotne mistrzostwo świata w boksie zawodowym i trzykrotne mistrzostwo Europy w kick-boxingu to tylko niektóre z jej sportowych osiągnięć. 
rozwiń zwiń