X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elżbieta Dzikowska: musiałam sama decydować o sobie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 13:33
Elżbieta Dzikowska opowiadała Michałowi Olszańskiemu o swoim dzieciństwie. Tatę, działacza AK straciła wcześnie, po aresztowaniu w czasie wojny. Do dziś bohaterka "Godziny prawdy" jednak pamięta jak… zaplatał warkocze. Wkrótce po wojnie straciła też mamę, którą zatrzymało UB. Po pewnym czasie i  ją , 15-letnią wówczas,  aresztowano.
Audio
  • Elżbieta Dzikowska o swojej drodze do najdalszych podróży (Godzina prawdy/Trójka)
Podróżniczka , reżyser i operator filmów dokumentalnych Elżbieta Dzikowska w swoim domu, wrzesień 1987
Podróżniczka , reżyser i operator filmów dokumentalnych Elżbieta Dzikowska w swoim domu, wrzesień 1987 Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Elzbieta_Dzikowska_PAP_663.jpg
Elżbieta Dzikowska w bardzo szczerej opowieści o sobie

Jakie dziś wspomina te dramatyczne wydarzenia? Ile miesięcy spędziła w areszcie? Jak udało się jej w stosunkowo krótkim czasie później dostać się na sinologię? Początkowo odmawiano jej możliwości wyjazdu do Państwie Środka. – Przyszedł na szczęście rok 1956 – Odwilż. Wyjechałam po raz pierwszy do Chin na sześć tygodni. Była to dla nas wielka, wspaniała wyprawa. Jeszcze bardziej się nimi zauroczyłam – przyznaje Elżbieta Dzikowska. 

Wraz z mężem Tonym Halikiem, przygotowali dla Telewizji Polskiej około trzystu filmów i programów telewizyjnych w cyklu "Pieprz i wanilia". Po jego śmierci podróżniczka zajęła się głównie Polską, realizując programy "Groch i kapusta" i tworząc cykl książek pod podobnym tytułem: "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!".

Elżbieta Dzikowska: Tony Halik twierdził, że żyje z... napadów na dyliżanse >>>

O swoim podróżowaniu tak powiedziała: "Ja chcę jak najszybciej znaleźć się w wymarzonym miejscu, a potem podzielić wiedzą o nim. Motywem wypraw jest chęć poznania świata - nie tylko na własne potrzeby, ale też po to, by przekazać swoje przemyślenia czytelnikom, słuchaczom, widzom".

Elżbieta Dzikowska – zdobywać niezdobyte, przecierać szlaki >>>

Niedawno ukazała się biografia Elżbiety Dzikowskiej autorstwa Romana Warszewskiego, która prezentuje niełatwą drogę na szczyty. Za swoje odważne decyzje często musiała płacić wysoką cenę. Krótko po wojnie działała w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, za co trafiła do więzienia, a odsiadka przypominała o sobie przez wiele lat. W świecie pełnym wielkich podróżników wybierała własną drogę, przecierając szlaki kolejnym globtroterkom. Z życia czerpała, ile się tylko da. Także w miłości, ramię w ramię z Tonym Halikiem.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Goście: Elżbieta Dzikowska (podróżniczka)

Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 12.07 

Czytaj także

Siostra Małgorzata Chmielewska: zawsze mamy coś do dania

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 13:30
 – Ten świat jest przepiękny, ale i ogromnie brzydki – mówiła w "Godzinie prawdy" siostra Małgorzata Chmielewska. Jak dodała praca na rzecz innych to jakby mycie brudnych okien czy zmywanie napisów ze ścian. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Mielnikiewicz: zawsze miałam tylko jeden aparat

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 13:00
– Nie traktuję ludzi przedmiotowo, nie jestem demiurgiem. Bardziej przypominam "wioskowego głupka", który chodzi dookoła, gapi się, podchodzi do ludzi, pyta – mówiła w "Godzinie prawdy" Justyna Mielnikiewicz, której fotografie przedstawiające codzienne życie w państwach byłego Związku Radzieckiego zyskały światową sławę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: moje pokolenie dojrzewało bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 13:12
Irena Santor – jedyna piosenkarka uhonorowana doktoratem honoris causa – niedawno obchodziła 85. urodziny. Mimo to nie zwalnia tempa i z okazji 60-lecia pracy artystycznej w ramach trasy koncertowej prezentuje recital "Jubileusz. Śpiewam, czyli jestem".
rozwiń zwiń