Z Jakucji do Szklarskiej Poręby! "Pogromcy mrozu" gośćmi Michała Olszańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:00
– Pochłoneły mnie zagadnienia dotyczące przetrwania i zacząłem to rozwijać. Znalazłem swoją niszę niszy, czyli zimno  i wychłodzenie – mówił podczas specjalnego wydania "Godziny Prawdy" na Festiwalu "Trójka Górom" surwiwalowiec Piotr Marczewski, który wraz z Valerjanem Romanovskim odwiedzili Trójkowy Namiot Spotkań jako twórcy projektu "Oswajamy Mróz", nazywani także "Pogromcami mrozu".
Audio
  • Spotkanie z "Pogromcami mrozu" (Godzina prawdy/Trójka)
Michał Olszański i Pogromcy Mrozu w Trójkowym Namiocie Spotkań w Szklarskiej Porębie
Michał Olszański i Pogromcy Mrozu w Trójkowym Namiocie Spotkań w Szklarskiej PorębieFoto: Gabriela Darmetko

– Moja historia rozpoczęła się, gdy moim życiem rządziła nuda i kolega zainspirował mnie, żebyśmy pojechali na szkolenie surwiwalowe. Orłem na nie byłem, ale zacząłem bardzo mocno trenować i po kilku latach zostałem instruktorem. Zostałem ekspertem z zakresu hipotermii, wychłodzenia organizmu i przetrwania w absolutnie ekstremalnych warunkach, co miałem okazję sprawdzić podczas wyprawy do Jakucji – opowiadał Piotr Marczewski.

– To był mój drugi pobyt w Jakucji. Dlaczego właśnie Jakucja? Bo mieliśmy gwarancję, że tam będzie zimno, zwłaszcza w Ojmiakonie, które jest najzimniejszym miejscem na Ziemi, tam rekordowa temperatura wynosi -71 stopni Celsjusza. Postanowiliśmy przebyć pewien odcinek drogi, korzystając tylko z ciepła, które potrafi wytworzyć nasz organizm. W tych warunkach jechałem na rowerze, a Piotr szedł. Spaliśmy w lesie tylko w śpiworze, bez żadnego ogniska – opisuje Walerjan Romanovski. – Do naszych projektów podchodzimy bardzo umiejętnie. Podstawa to sobie nie zaszkodzić. Pokazujemy, jaki potencjał ma ludzki organizm, odkrywamy go – dodaje Valerjan Romanovski.

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi: 
Michał Olszański 
Goście: Piotr Marczewski i Valerjan Romanovski (podróżnicy, surwiwalowcy, twórcy projektu "Oswajamy Mróz" )
Data emisji: 14.02.2020
Godzina emisji: 12.07

kr/mat. promocyjneCzytaj także

Na rowerach przez świat

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 13:13
Ponad 87 tysięcy kilometrów, 60 krajów i 10 lat – tak w liczbach wyglądała podróż życia Adeli Tarkowskiej i Krzysztofa Józefowskiego, którzy na rowerach zwiedzali naszą planetę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Rylik: dla sukcesu trzeba wyjść ze strefy komfortu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 13:00
Wielokrotne mistrzostwo świata w boksie zawodowym i trzykrotne mistrzostwo Europy w kick-boxingu to tylko niektóre z jej sportowych osiągnięć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Rutkowski: postanowiłem, że pójdę na spacer… do Wietnamu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:00
Mariusz Rutkowski wybrał się piechotą z Polski do Wietnamu. Zajęło mu to niespełna rok. Słuchaczom Trójki opowiedział w "Godzinie prawdy" o tej wyjątkowej wyprawie. 
rozwiń zwiń