Szewach Weiss: my, dzieci Holokaustu boimy się śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 22:00
- Mężczyźni posiadający władzę mogą sprawić, że młoda kobieta się w nich zakocha. Powinniśmy mieć siłę nie poddać się naszym słabościom i być fair wobec jednej wybranej kobiety - mówił Szewach Weiss, gość "Godziny prawdy" - pierwszy raz tak szczerze opowiadający o swoim życiu i miłości.
Audio
  • Szewach Weiss opowiada swoim życiu, miłości i najważniejszych wyborach (Godzina prawdy/Trójka)
Szewach Weiss: my, dzieci Holokaustu boimy się śmierci
Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Urodził się w przedwojennej Polsce. Imię dostał po babci Szejwie. - Szewach to po hebrajsku "sława", jestem więc Sławomirem - opowiada gość Michała Olszańskiego.  Do Izraela jego rodzina wyjechała jeszcze zanim państwo oficjalnie powstało. Miał wtedy 11 lat.  Jak wspomina lata później, gdy został wybrany przewodniczącym Knesetu, pierwszego od 2000 lat żydowskiego parlamentu, największą jego radością był fakt, że rodzice dożyli tego dnia. Rodzice z którymi miesiącami podczas II wojny światowej ukrywał się w ciemności, w piwnicach.

O swojej pracy w Knesiecie Szewach Weiss opowiadał - nie tylko na poważnie - w "Biurze myśli znalezionych", wspominając, że po powrocie do domu słuchał wciąż pełnych troski uwag swojej 90-letniej mamy: o mankietach koszul i pasujących kolorach, ale także a decyzjach dotyczących poszczególnych posłów.

Od dzieciństwa chciał być politykiem, bo widział  że to oni mają największy wpływ na rzeczywistość. Jednak szkołę skończył rolniczą, a pierwszymi doświadczeniami zawodowymi była praca na traktorze. Później trafił do wojska. To tam właśnie poznał swoją żonę, Ester z którą razem byli prawie 50 lat. Swatem pary był późniejszy premier Izraela wówczas generał Icchak Rabin.

Mówiąc wojsku, działaniach zbrojnych z całą mocą podkreśla, że - wojna to nie statek miłości. - Co znaczy dobro? Nie zabijać, odebrać komuś życie, nawet sobie to jest coś okropnego – mówi były ambasador Izraela w Polsce. - Cywilizacja jest walką o opanowanie swoich emocji i emocji społeczeństwach. To z tego wynika nie zabijaj i wszystko inne - podkreśla.

 

Posłuchaj rozmowy z Szewachem Weissem o Raulu Wallenbergu >>>

- Teraz jestem starszym człowiekiem z doświadczeniem w wielu sprawach, podsumowującym swoje życie, oceniającym co było warte. Naprawdę wartościowe rzeczy, które zostają, które można przekazać komuś w rodzinie, społeczeństwu zawsze się opłacają – opowiadał gość "Godziny prawdy”.

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek w samo południe. Zapraszamy!

Czytaj także

Profesor Szewach Weiss w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 11:00
W niedzielny wieczór w Trójce gościem "Biura Myśli Znalezionych" był profesor Szewach Weiss. Spotkanie z byłym przewodniczącym izraelskiego parlamentu i byłym ambasadorem Izraela w Polsce prowadził Marcin Zaborski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weiss: Karski gdyby żył, byłby oburzony

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 09:10
O wybaczenie powinien prosić prezydent USA Barack Obama - uważa prof. Szewach Weiss. Tak komentuje użycie przez niego słów "polskie obozy śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szewach Weiss

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 10:11
Szewach Weiss jest byłym przewodniczący izraelskiego parlamentu i byłym ambasador Izraela w Polsce. Jest profesorem nauk politycznych.
rozwiń zwiń