Gorące premiery książkowe 2014: od Beksińskich po Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 14:50
Nowa powieści Olgi Tokarczuk i Ignacego Karpowicza, zbiór nieoczywistych reportaży sygnowany nazwiskiem Mariusza Szczygła, czy opowieść o życiu Zdzisława i Tomasza Beksińskich – między innymi o tych premierach książkowych 2014 roku opowiadał w audycji "Do południa" Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś o najciekawszych premierach książkowych 2014 roku (Do południa/ Trójka)
Artysta malarz Zdzisław Beksiński. (Warszawa 11.1987 r)
Artysta malarz Zdzisław Beksiński. (Warszawa 11.1987 r)Foto: PAP/Wojciech Krynski Tomasz Prazmowski

- W lutym ukazać ma się książka, której lektura robi naprawdę wielkie wrażenie. Porusza, co jakiś czas każe od siebie odpocząć – powiedział Michał Nogaś. Chodzi o książkę "Beksińscy. Portret podwójny" autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.

Mat.
Mat. pras. ZNAK

W materiałach Wydawnictwa Znak, poświęconych tej pozycji, przeczytać można, że „ to nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało.(…) To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić ”.

- Nie chciałabym nazywać mojej książka biografią, bo stronię od tej nazwy, która kojarzy mi się z czymś naukowym. Uważam, że to książka reporterska, zresztą jestem reporterką i tak też pracowałam. Trafiłam w toku pracy między innymi na niebywałą korespondencję Zdzisława Beksińskiego, ponieważ on był mistrzem pisania listów. Jego syn, Tomasz tak samo – opowiadała w Trójce Magdalena Grzebałkowska.

Autorka przyznała, że na napisanie książki zdecydowała się m.in. dlatego, że popularny obraz obu bohaterów daleki jest od tego, jacy naprawdę byli. – Tomasz Beksiński nie był taki, jakim mógł się wydawać. Poznałam wielu ludzi, którzy wielbili go jako dziennikarza, szczególnie dziennikarza Trójki. Trafiłam nawet na słuchaczy Trójki, którzy dawali swoim dzieciom imiona po nim. I dla nich książka może się okazać niespodzianką... Nie chce jednak uprzedzać czytelników – powiedziała Magdalena Grzebałkowska. Książka, z Trójkowym Znakiem Jakości , ukaże się pod koniec lutego 2014 r.

mat.
mat. prom./Wydawnictwo Czarne

Także z Trójkowym Znakiem Jakości, ale prawdopodobnie dopiero w kwietniu, pojawi się antologia polskiego reportażu XX wieku, wybrana przez Mariusza Szczygła. Książka zatytułowana będzie "100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku". – Pomysł był taki, żeby znanych autorów pokazać od nieznanej strony, przez ich mniej znane teksty. (…) Drugi pomysł to pokazać reportaże tych zapomnianych, albo tych, których z reportażem nie kojarzymy, jak np. Żeromski, czy Korczak – mówiła w Trójce Magdalena Budzińska, która jest redaktorem książki.

Trzecią tegoroczna nowością, o której opowiadał w "Do południa” Michał Nogaś była książka Ignacego Karpowicza. – W maju, mam nadzieję, ukaże się moja nowa powieść zatytułowana "Sońka" . To książka, która pisałem, mam wrażenie, całe życie. A przynajmniej 7 lat, bo ciągle coś mi w niej zgrzytało… Od poprzednich moich tekstów różni się objętością, bo jest skromna rozmiarowo oraz tematem, bo pierwszy raz przeniosłem się w czasie w drugą wojnę światową – opowiadał Ignacy Karpowicz .

W tym roku ukaże się też od dawna oczekiwana książka Olgi Tokarczuk "Xsięgi Jakubowe". Chociaż do księgarń trafi dopiero w październiku, autorka czytała w Trójce jej fragment. Olga Tokarczuk była także gościem specjalnego wydania audycji "Z najwyższej półki”.

Olga Tokarczuk: pamiętam ulgę, gdy napisałam ostatnie zdanie>>>

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. Znajdą tam Państwo więcej informacji na temat ciekawych premier książkowych 2014 r.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Program przygotował i prowadził Michał Nogaś

(ei)

Czytaj także

Oto nominowani do tytułu KULTURYSTA ROKU 2013!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 13:55
KULTURYSTA ROKU wybierany jest przez dziennikarzy Trójki. To honorowy tytuł, który przyznajemy osobom toczącym codzienną walkę o dostęp do kultury dla… wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: pamiętam ulgę, gdy napisałam ostatnie zdanie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 16:00
- Uważam powieść za nieprawdopodobnie mocny sposób komunikacji, który buduje więzi społeczne, rozwija empatię i powoduje, że tworzy się kultura - przestrzeń głębszej komunikacji z innymi ludźmi. To klej społecznotwórczy, który nas scala. Ważna jest kwestia empatii. Dzieci, które czytają, uczą się widzieć świat oczami innych ludzi – mówi Olga Tokarczuk.
rozwiń zwiń