Soczi 2014: Justyna Kowalczyk ze złotym medalem igrzysk

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 11:52
Justyna Kowalczyk wygrała bieg narciarski na 10 km techniką klasyczną w igrzyskach olimpijskich w Soczi. Biegnąca ze złamaną piątą kością śródstopia Polka wyprzedziła drugą na mecie Szwedkę Charlotte Kallę o ponad 30 sekund. - Nawet gdyby Bjoergen jechała crossowym motocyklem i tak nie dałaby rady dopędzić Justyny - komentował na gorąco Michał Gąsiorowski z Soczi.
Audio
  • Relacja Michała Gąsiorowskiego z biegu Justyny Kowalczyk (Do południa/Trójka)
Justyna Kowalczyk
Justyna KowalczykFoto: EPA/FILIP SINGER

Trzecie miejsce zajęła Norweżka Therese Johaug (28 sekund straty). Największa rywalka Kowalczyk Marit Bjoergen na ostatnim fragmencie dużo straciła i ostatecznie zajęła piąte miejsce (33 sekundy straty). Kornelia Kubińska była 26., a Paulina Maciuszek zajęła 39. miejsce. Bieg ukończyło 75 zawodniczek.

- To coś niesłychanego, coś nieprawdopodobnego - komentował prosto z Soczi Michał Gąsiorowski. - Jak nokaut w boksie! Jakby Justyna jechała bolidem Formuły 1, a inne zawodniczki wlokły się na trasie zwykłymi samochodami. Tak jaby biegła w swoim świecie, skupiona, nie widać po niej zmęczenia. Wyprzedza kolejne rywalki, tak jakby nic naookoło na nią nie wpływało. Po prostu pędzi - emocjonował się wysłannik Polskiego Radia.

Relacja na żywo z 6. dnia igrzysk>>>

Po dwóch kilometrach Kowalczyk miała dwie sekundy przewagi nad Bjoergen. W połowie trasy powiększyła ją do ponad 9 sekund. 2 km przed końcem miała już miażdżącą 19-sekundową przewagę. Polka za metą padła na ziemię. Zanim dobiegły tam jej rywalki, wiedziała, że zdobyła złoto.

Justyna
Justyna Kowalczyk po zwycięstwie w biegu na 10 km fot. EPA/ARMANDO BABANI

- Jest adrenalina, są pozytywne emocje. Chce się biec po prostu. Gdzieś tam ciągle w głowie obracają mi się zakręty, zjazdy, podbiegi, jak to wszystko porozkładać, żeby było dobrze. Jest ciekawość zawodnika, ale i ciekawość kibica, jak to się skończy - podkreśliła przed biegiem nasza zawodniczka.

Soczi 2014: Justyna Kowalczyk walczy z przeciwnościami losu

10 km to koronna konkurencja Kowalczyk, ale cień na jej dyspozycję kładzie kontuzja stopy. W niedzielę narciarka opublikowała prześwietlenie RTG, które wykazało wielowarstwowe złamanie kości stopy. W sobotę wystartowała w biegu łączonym na 15 km i zajęła szóste miejsce. Po tym biegu rozpoczęły się przygotowania kontuzjowanej stopy do czwartkowego biegu.

To pierwszy medal Kowalczyk w Soczi i drugie złoto na igrzyskach w karierze. To także drugi złoty medal dla Polski w Soczi. W niedzielę w konkursie na średniej skoczni triumfował Kamil Stoch. W sumie zawodniczka z Kasiny Wielkiej ma w dorobku pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote.

(PAP/IAR/mp)

Czytaj także

Soczi 2014. Justyna Kowalczyk: jest adrenalina, chce się biec po prostu!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 08:25
- Przez ostatnie dwa lata to był bieg, który mnie najmniej zawodził. Czekam, mam nadzieję, że będę gotowa do walki. Ja i cała moja drużyna - mówiła radiowej Trójce Justyna Kowalczyk przed czwartkowym biegiem narciarskim techniką klasyczną na 10 km.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal olimpijski w biegu na 10 km techniką klasyczną

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:29
Druga była Szwedka Charlotte Kalla - 18,4 s straty, a trzecia Norweżka Therese Johaug - 28,3.
rozwiń zwiń