Mentor pomaga nam pokonać wewnętrzne ograniczenia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:37
Wiele kobiet, choć posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, boi się realizować swoje zawodowe marzenia. W takiej sytuacji pomóc może ktoś, kto już podobne przeciwności pokonał.
Audio
  • Mentor pomaga nam pokonać wewnętrzne ograniczenia (Do południa/Trójka)
Mentor pomaga nam pokonać wewnętrzne ograniczenia
Foto: Glow Images/ East News

Hillary Clinton - współzałożycielka organizacji Vital Voices - powiedziała, że dzięki mentoringowi możemy otwierać drzwi do możliwości osobom, które są gotowe je przekroczyć, ale bez pomocy te drzwi pozostałyby zamknięte. Zgadza się z tym Anna Zawadzka, dyrektor zarządzająca Akademii Lepszych Liderów i stypendystka programu Vital Voices Poland.

Wyjaśnia, że mentoring to układ mistrz-uczeń. - Jest to relacja oparta na zaufaniu, na wymianie doświadczeń i wspólnym budowaniu przyszłości - mówi. Jak wspomina, podczas udziału w programie spędziła cztery dni ze swą mentorką i razem przez kilka godzin dziennie pracowały nad jej planem działania, planem rozwoju, odkrywały marzenia i budowały przyszłość.

Anna Zawadzka zaznacza, że gdy kobiety same próbują zastanawiać się nad tymi tematami, często ponoszą porażkę. - Blokują nas wewnętrzne ograniczenia. Marzymy o robieniu rzeczy, które są dla nas niedostępne. Myślimy, że nie jesteśmy gotowe. Jeśli ktoś obok posłucha o naszych planach, opowie o swojej historii i co by zrobił na naszym miejscu, okazuje się, że nasze problemy nie są problemami - wyjaśnia. Dodaje, że często mamy skłonność do ucieczki od ryzyka, a mentoring pozwala nam uwierzyć we własne możliwości.

- Jesteśmy bardzo dobrze wykształcone, mamy dużą wiedzę, ale ogranicza nas to, że nie czujemy się najlepsze - tłumaczy Zawadzka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Katarzyna Pruchnicka.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(bk/mk)

Czytaj także

Czy warto dążyć do tego, by być "ideałem"?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 13:28
Zewsząd bombardują nas obrazy spełnionych ludzi sukcesu, idealnych matek, wysportowanych mężczyzn, pięknych kobiet. Czy powinniśmy robić wszystko, by im dorównać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery fazy rozwoju osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:46
Rozwijamy się przez całe życie, to proces dynamiczny. Stale dokonują się zmiany zachowań i zmiany strukturalne w psychice człowieka. Wielu badaczy próbuje to nazwać i określić po swojemu. Jedna z teorii głosi, że w życiu przechodzimy cztery fazy rozwoju osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poświęćmy sobie i swoim emocjom trochę czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:54
Od dwóch tygodni walentynkowe gadżety są w każdym sklepie. W piątek każdy czeka na uśmiech, spotkanie, miłą rozmową, a może nawet truskawki maczane w czekoladzie. Osoby w starszym wieku też w okolicach walentynkowego święta składają sobie życzenia i umawiają się na ciastko i kawę.
rozwiń zwiń