X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Katar - grzybobranie na pustyni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 18:04
- W okresie letnim wybieranie się na pustynię jest bardzo złym pomysłem. Zimą zaś Katarczycy wybierają się tam całymi rodzinami, by zbierać trufle - opowiadała w Trójce archeolog Agnieszka Bystroń, która od 4 lat regularnie jeździ do Kataru.
Audio
  • Agnieszka Bystroń opowiada o codziennym życiu w Katarze (Do południa/Trójka)
Pustynia w Katarze
Pustynia w KatarzeFoto: Pedronet/Flickr/CC

Agnieszka Bystroń jest archeologiem i obecnie pracuje na pustyni w Katarze w okolicy twierdzy Al Zubarah, która położona jest niedaleko plaży nad Zatoką Perską. - To ogromne miasto zasypane piaskami pustyni - opowiadała badaczka w audycji "Do południa". - Obok stoi fort z XVIII w., gdzie można właśnie zobaczyć naszą wystawę zabytków znalezionych na wykopie - dodała.

Gość audycji "Do południa" mieszka w mieście Doha, stolicy Kataru. Nauczenie się tamtejszej obyczajowości i rytmu dnia nie zajęło jej wiele czasu. - Jest całkowicie jasne, jak trzeba się zachować, by uszanować lokalną kulturę. Postępowanie zgodnie z obowiązującymi regułami nie jest trudne - powiedziała Agnieszka Bystroń.

Katar jest jednym z najbogatszych państw na świecie. Dochód na jednego mieszkańca jest rekordowy. –Trudno nie zobaczyć luksusowych aut na ulicach stolicy, nie da się jednak uchwycić bogactwa w sposobie ubierania się. Katarczycy są bowiem bardzo przywiązani do swojej tradycji. Są z niej dumni. Ubierają się więc w stroje narodowe, które są nie tylko eleganckie, lecz także praktyczne - mówiła Agnieszka Bystroń. - Mężczyźni noszą zawsze białe i długie do ziemi koszule. Kobiety natomiast zakrywają ubrania abajami, ale gdy przyjrzymy się im z bliska, widzimy, że są one przepięknie zdobione wzdłuż linii kołnierzyka czy dookoła rękawów - opowiadała.

Archeolog przyznała, że w Katarze w oczy rzuca się jakość i rozmach budowli. - Ludzie mieszkają w willach i małych pałacach. Otoczone są one przepięknymi ogrodami. Ich posiadanie jest zaś w warunkach pustynnych prawdziwym luksusem - podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Paweł Drozd.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(mc, ei)

Czytaj także

Mentor pomaga nam pokonać wewnętrzne ograniczenia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:37
Wiele kobiet, choć posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, boi się realizować swoje zawodowe marzenia. W takiej sytuacji pomóc może ktoś, kto już podobne przeciwności pokonał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorka "Mary Poppins" nie chciała, żeby pisano jej biografię

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:30
To opowieść o życiu niezwykłym. - O kobiecie, która wymyśliła nianię-czarodziejkę, kobietę wyidealizowaną, i jak czytamy we wstępie, postać dającą odpowiedź na odwieczny dylemat kobiet: jak ułożyć sobie życie, żeby zachować równowagę między realizacją własnych aspiracji, a zaspokojeniem potrzeb rodziny - mówi o książce "To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L. Travers" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń