"Życie seksualne dzikich" sto lat po Bronisławie Malinowskim

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 17:54
- Małżeństwo Trobriandczycy traktują poważnie. O ile przed oficjalnym zawarciem związku można, a nawet należy mieć wielu partnerów seksualnych, o tyle zdrada po ślubie widziana jest bardzo źle. Chyba że zostanie rzucony czar… Jeśli jednak zdradzona żona się obrazi i wyprowadzi, to dla mężczyzny jest to utrata prestiżu - opowiada Aleksandra Gumowska.
Audio
  • "Życie seksualne dzikich " 100 lat po Bronisławie Malinowskim (Do południa/Trójka)
Reprodukcja fotografii Bronisława Malinowskiego (1884 - 1942), antropologa społecznego i ekonomicznego, etnologa i socjologa. W latach 1915-1918 prowadził badania na Wyspach Trobrianda (nz. wśród tubylców), które zaowocowały pracami teoretycznymi, m.in. Życie seksualne dzikich i Argonauci Zachodniego Pacyfiku.
Reprodukcja fotografii Bronisława Malinowskiego (1884 - 1942), antropologa społecznego i ekonomicznego, etnologa i socjologa. W latach 1915-1918 prowadził badania na Wyspach Trobrianda (nz. wśród tubylców), które zaowocowały pracami teoretycznymi, m.in. "Życie seksualne dzikich" i "Argonauci Zachodniego Pacyfiku".Foto: PAP/CAF/repr.

Aleksandra Gumowska przyznaje, że otrzymała kilka propozycji matrymonialnych, choć wszyscy wiedzieli, że jest już mężatką. - Przychodził np. zięć wodza i dopytywał się o mojego męża, czy jest przystojny, czy dzwoni do mnie. Podkreślając, że jednak jest on daleko, więc mogłabym mieć męża tu i tam… Podobno dochodziło już do takich sytuacji - mówi gość w audycji "Do południa".
"Życie seksualne dzikich", wydana po raz pierwszy w 1929 roku książka polskiego badacza Bronisława Malinowskiego rozpalała i nadal rozpala wyobraźnię nie tylko antropologów. Blisko 100 lat po pierwszej wyprawie Malinowskiego na tropikalne Wyspy Trobrianda, położone na północny-wschód od Australii, jego śladami ruszyła reporterka Aleksandra Gumowska. Jej książka, poświęcona tej wyprawie, ukaże się w czerwcu.
Jak mówi, dla Trobriandczyków wciąż bardzo ważna jest sława, którą zyskali dzięki polskiemu antropologowi. - Mają świadomość, że prawie cały świat zna ich przodków. Są za to bardzo wdzięczni Bronisławowi Malinowskiego - dodaje rozmówczyni Pawła Drozda.
W ciągu ostatnich lat krajobraz Wysp Trobrianda mocno się zmienił. Coraz więcej domów ma metalowe dachy, które wypierają te z plecionych liści. Bez zmian wielkim szacunkiem darzeni w społeczeństwie są czarownicy, czarownice już trochę mniej. Dlaczego?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(gs/mp)

Czytaj także

Jamajczycy nie potrafią pływać, a na plażę chodzą z czepkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:14
O tym, co może nas zaskoczyć na Jamajce opowiada w audycji "Do południa" Anna Gordon, która mieszkała na tej karaibskiej wyspie przez kilka lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katar - grzybobranie na pustyni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 18:04
- W okresie letnim wybieranie się na pustynię jest bardzo złym pomysłem. Zimą zaś Katarczycy wybierają się tam całymi rodzinami, by zbierać trufle - opowiadała w Trójce archeolog Agnieszka Bystroń, która od 4 lat regularnie jeździ do Kataru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie Kolosów. Podróżnicy rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:00
- Kolosy to nie tylko te wyprawy w miejsca, gdzie jeszcze nikogo nie było, ale przede wszystkim podróże, które ludzie podejmują z pasji - mówił w audycji "Do południa" Piotr Tomza, podróżnik i współorganizator gdyńskich Kolosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wracając z podróży, nie pamiętałam numeru mieszkania"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 20:30
- Przez czas wyjazdu byłam daleko od domu, nie tylko ciałem, ale i duchem - przyznaje Anna Jackowska, która na motocyklu samotnie zwiedziła Chorwację, Portugalię, Maroko, Syrię, Jordanię i Bałkany. Za tę ostatnią wyprawę w 2010 roku otrzymała nagrodę National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku.
rozwiń zwiń