Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trójka na Malta Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 16:23
- Program Malta Festival 2014 skierowany jest do szerokiego grona widzów, jest tak zróżnicowany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest wiele od odkrycia - zachęca Katarzyna Tórz, koordynatorka programowa imprezy. Do niedzieli na antenie Trójki będziemy opowiadać, co dzieje się na Malta Festiwal 2014.
Audio
  • Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trójka na Malta Festival 2014 (Do południa/Trójka)
Fragment przedstawienia MAPA TEATRO Discurso de un hombre decente na Malta Festiwal 2014
Fragment przedstawienia MAPA TEATRO Discurso de un hombre decente na Malta Festiwal 2014Foto: Felipe Camacho

W ciągu trzech czerwcowych tygodni organizatorzy pokazują, jak blisko nas jest Ameryka Łacińska i jak oryginalne i inspirujące jest jej życie artystyczne. Nie chcą "odkrywać Ameryki”. Starają się uniknąć pozycji nowego kulturalnego kolonizatora, który z zachwytem ugruntowanym na przemocy podbija nowy ląd.

Podsumowanie Malta Festival Poznań 2014>>>

Po wcześniejszym spotkaniu z Azją w ramach tzw. Idiomu Akcje Azjatyckie / Asian Investments (2012) organizatorzy kierują wzrok na drugą stronę Atlantyku, by w zwierciadle Ameryki Łacińskiej znaleźć lustrzane odbicie doświadczenia europejskiego. Osobą, która łączy te dwa światy, jest tegoroczny kurator Idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy / Latin America: Mestizos Rodrigo García - jeden z najbardziej oryginalnych, zaangażowanych i radykalnych w swojej twórczej postawie artystów teatru, Argentyńczyk od wielu lat mieszkający w Europie.
Na program 24. edycji Malta Festival Poznań oprócz wspomnianego Idiomu składa się także wiele innych elementów, każdy z nich celebruje inny rodzaj wspólnego bycia i spotkania ze sztuką:

  • Generator Malta, będący projektem skupionym na miejskiej przestrzeni Poznania i zmieniający pl. Wolności w Poznaniu w kino, scenę, miejsce warsztatów, dyskusji i eksperymentów;
  • Stary Browar Nowy Taniec na Malcie obchodzący w tym roku swoje dziesięciolecie;
  • Scena Malta, w ramach której pokażemy przede wszystkim polskie projekty teatralne i taneczne, a także niezwykle bogaty program muzyczny, w tym roku skupiony na muzyce alternatywnej z krajów Ameryki Łacińskiej.

Festiwal zamknie koncert Damona Albarna - jednego z najbardziej charyzmatycznych muzyków europejskiej sceny alternatywnej, który wystąpi w spektakularnej przestrzeni Starej Gazowni. Wyjątkowym gościem w Poznaniu będzie też legenda tańca współczesnego Anne Teresa De Keersmaeker. Belgijska choreografka pokaże maltańskim widzom Fase i Drumming, dwa spektakle stanowiące punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców.

Na relacje z festiwalu zapraszamy do Trójki od poniedziałku do piątku o godz. 11.50, w ramach pasma "Do południa". Trójka jest patronem medialnym festiwalu.

(mat.prasowe/Trójka/mp, ei)

Zobacz więcej na temat: KULTURA Poznań Trójka

Czytaj także

Targi Książki i morze atrakcji. Sama książka już nie przyciąga?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 02:00
Kilka dni temu skończyły się V Warszawskie Targi Książki. Czy umacniają one rynek wydawniczy w Polsce? Czy wpływają na wzrost czytelnictwa w naszym kraju? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowiska Trójki z nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2014"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 20:20
Słuchowiska Programu III Polskiego Radia zostały docenione na XIV Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2014". Wśród nagrodzonych artystów są m.in. Marek Kochan, Andrzej Brzoska i Adam Woronowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki 2014. Triumf kobiet

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 05:03
Trzy młode, początkujące artystki i jedna doświadczona, wielokrotnie nagradzana dama polskiego kina i teatru. W "Klubie Trójki" przedstawiliśmy laureatki "Talentów Trójki" 2014 oraz uhonorowaliśmy wyróżnioną "Diamentem Trójki" Danutę Szaflarską.
rozwiń zwiń