Marta Gessler najbardziej lubi gotować w rozgardiaszu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 12:00
Znana restauratorka przyznała w Trójce, że uwielbia programy kulinarne Jamie'ego Oliviera. Dlaczego? Ponieważ Brytyjczyk "rozerwał guziki kuchennego fartucha" i sprawił, że gotowanie znormalniało.
Audio
  • Marta Gessler opowiada o swojej ulubionej kuchni (Do południa/ Trójka)
Marta Gessler zachęca do prostego i naturalnego gotowania
Marta Gessler zachęca do prostego i naturalnego gotowania Foto: arch. pryw. Marty Gessler

Kulinarny boom, z jakim w ostatnim czasie mamy do czynienia w mediach, zdaniem Marty Gessler wziął się z tego, że kiedyś kuchnia kojarzyła się z czymś niedostępnym. - Kucharz nosił wielką czapkę, miał wykrochmalony fartuch, był odgrodzony, niedostępny. I teraz to trochę znormalniało. Kuchnia stała się nagle znowu dla ludzi. A punktem przełomowym było pojawienie się w telewizji Jamiego Olivera, który rozerwał te guziki fartucha i zaczął gotować w T-shircie, w domowym klimacie, w rozgardiaszu, który każdy z nas zna z życia - mówiła Marta Gessler w audycji "Do południa".

Dlatego, zdaniem gościa Katarzyny Pruchnickiej, z czasem szał na gotowanie minie. - Myślę, że troszkę się tym najemy. Mamy teraz coś, czego byliśmy głodni. Natomiast aktualnie dostajemy już wszystko, możemy wybierać, dokonamy więc selekcji. Myślę, że wybierzmy te programy, tych pisarzy, którzy nas rzeczywiście zainteresują - powiedziała restauratorka.
A jak trwała będzie moda na ekologiczne produkty w kuchni? - To bardzo dobra moda. Sama mam ulubionych producentów, do których jeżdżę po warzywa i owoce. Wizyty u nich są fascynujące. I przekonuję ich, że to nic groźnego, bo to spotkania pełne szacunku dla ich pracy. Poza tym jestem gadułą i uwielbiam rozmawiać z ludźmi, staram się ich też inspirować do działania, bo oni nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jakie mają skarby - przyznała.

Marta Gessler opowiedziała także o swoich podróżach kulinarnych. - Pod tym względem mam w życiu pewne fazy. Na przykład 20 lat temu przywoziłam książki kulinarne. Zwykle kupowałam ich na miejscu tak dużo, że musiałam kupić też dodatkową walizkę - wspominała.
Jej zamiłowanie do książek kulinarnych zaowocowało m.in. organizacją Targów Książki Kulinarnej. Druga ich edycja rozpocznie się 25 lipca w Warszawie. Wydarzeniu przyświeca hasło "eduku-jemy!", które jest wyrazem poszukiwania najlepszych dróg kulinarnego rozwoju.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Katarzyna Pruchnicka.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(ei, mk)

Czytaj także

Jak spełnić marzenia o lataniu? W tunelu aerodynamicznym!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 22:19
Każdy marzy o tym by latać. Nie każdy ma jednak odwagę, by skoczyć ze spadochronem z samolotu z wysokości 4 tysięcy metrów. Jest na to pewne rozwiązanie.
rozwiń zwiń