Fotografia portretowa. Jak skomponować dobry kadr?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:38
- W portrecie mamy do czynienia z planem pierwszym, na którym jest model, oraz z planem drugim, czyli tłem. Najpierw musimy ustalić, czy portret ma być bliski, "ciasny", czy raczej będziemy fotografować całą postać. Im bliżej kogoś jesteśmy, tym bardziej sytuacja staje się emocjonalna, gęsta - mówi doświadczony i uznany fotograf Konrad Pustoła.
Audio
  • Fotografia portretowa. Jak skomponować dobry plan? (Do południa/Trójka)
Komponując zdjęcie pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach
Komponując zdjęcie pamiętajmy o kilku podstawowych zasadachFoto: Glow Images/East News

- Tło ma olbrzymie znaczenie, choć go nie widzimy, bo przecież skupiamy się na osobie portretowanej - kontynuuje fotograf. - Tło dopowiada historię. Jeśli chcemy skoncentrować się wyłącznie na twarzy czy osobowości, powinniśmy wybrać tło neutralne, gładkie, np. ścianę. W historii fotografii znaną praktyką było i jest jednak obudowanie modela różnego typu atrybutami, które dopełniają opowieść o tym człowieku - mówi gość Trójki zaznaczając, że często są to przedmioty związane z zabawą, pracą czy wiekiem fotografowanej osoby.

Kolejną możliwością jest wpisanie sylwetki w scenografię, która mocno wpłynie na sposób, w jaki danego człowieka bedziemy postrzegać. Mogą to być detale z tyłu czy otwarty horyzont. - To wszystko podprogowo będzie nam "sprzedawać" informację na temat osoby na zdjęciu - dodaje rozmówca Agnieszki Obszańskiej.

Konrad Pustoła zwraca uwagę na jeszcze jeden element. - Bardzo ważny jest poziom, z jakiego fotografujemy. Jeśli będziemy robić zdjęcia z wysokości brzucha, modele będą spoglądać w dół, w obiektyw. Wrażenie pogłębi się, kiedy jeszcze bardziej opuścimy aparat - osoby fotografowane będą dodatkowo wydawać się potężne, zdominują kadr. Z kolei na zdjęciach wykonywanych przez wysokich fotografów modele będą wydawać się niscy. Warto być tego świadomym podczas komponowania całego kadru - dodaje gość Trójki.

Więcej informacji o Trójkowych warsztatach z fotografii portretowej >>>

O fotografii portretowej mówimy w Trójce nie bez powodu. Od 8 do 10 sierpnia 2014 roku Trójka i Fujifilm zapraszają miłośników fotografii do Sopotu na Kulturalną Plażę Trójki. Fotograf Filip Ćwik poprowadzi tam bezpłatne warsztaty z fotografii portretowej

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Agnieszki Obszańskiej.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mk/mp)

Czytaj także

Jak wypaść dobrze na zdjęciu? Talent fotografa i dobry sprzęt to nie wszystko...

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 11:00
Każdego roku robimy setki lub tysiące zdjęć - raz lepszych, raz gorszych. Wiele zależy od naszego sprzętu i talentu. Czasem jednak ani wielki talent, ani najlepszy sprzęt nie sprawią, że fotografowana osoba będzie zadowolona ze swojego wyglądu na zdjęciu. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wykonać dobre zdjęcie portretowe?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:00
Ten bardzo intymny rodzaj fotografii wymaga od fotografującego nieco więcej niż tylko zdolności technicznych i tzw. wyczucia momentu. - Ja patrzę na portretowanie, jako na szansę spotkania z drugim człowiekiem - mówi fotograf Konrad Pustoła.
rozwiń zwiń