Nowa siedziba NOSPR. "Taka precyzja, że krzesełka nie można przestawić"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 13:37
1 października w Katowicach uroczyście otwarta zostanie siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. - To też Międzynarodowy Dzień Muzyki i nie przypadkiem tego dnia mamy otwarcie budynku, na który orkiestra czekała właściwie przez całe swoje istnienie - opowiadała Małgorzata Małaszko, dyrektor radiowej Dwójki.
Audio
  • Małgorzata Małaszko opowiada o siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Do południa/ Trójka)
Wnętrze sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPR
Wnętrze sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPRFoto: Bartek Barczyk/NOSPR

Architektem nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jest Tomasz Konior, a mieści się ona przy placu Wojciecha Kilara 1. Dla muzyków i melomanów to bardzo duże wydarzenie, bo - jak podkreślała Małgorzata Małaszko - paradoks polega na tym, że orkiestra, która w 2015 r. będzie obchodziła swoje 80 urodziny, dotąd tylko się tułała.

Budynek powstał na terenie kopalni Katowice niedaleko Muzeum Śląskiego. - To taki trakt spacerowy i kulturowy nieopodal Spodka, z przepięknym parkiem - opowiadała Małgorzata Małyszko. Otaczający siedzibę plac obsadzony został 450 drzewami, znalazły się tam też instalacje umieszczone na 99 monumentalnych "kominach".

Witold Lutosławski w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny>>>

Rozmówczyni Michała Nogasia przyznała, że od początku bacznie przyglądała się pracom budowlanym. - Z dumą będę dzieciom i wnukom opowiadała, że od pierwszych chwil realizacji projektu, między innymi z Krzysztofem Pendereckim i Kazimierzem Kordem, w gumiakach, zawsze żółtych, chodziłam i zaglądałam w miejsca, które sukcesywnie się wyłaniały - wspominała dyrektor Dwójki.

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

Co usłyszymy podczas koncertu inaugurującego? Pierwszymi dziełami, które zabrzmią w nowej sali koncertowej, będą kompozycje Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Brahmsa i Beethovena. - To też symboliczny zestaw, bo właśnie z inicjatywy wielkich, polskich kompozytorów, czyli Góreckiego, Pendereckiego i Kilara, którzy upomnieli się o tę orkiestrę, zaczęto poważnie myśleć o budowie katowickiej siedziby - mówiła Małgorzata Małaszko.

Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu>>>

Okazały gmach ma m.in. salę koncertową o najwyższych światowych standardach. - Żeby w każdej części sali było słychać tak samo dobrze, precyzyjnie wyznaczone jest, w jakich odległościach od siebie mogą siedzieć muzycy. Nie mogą przestawiać krzesełek i poruszać się przy pulpitach. Dzięki temu i na balkonach i w środku i w pierwszym rzędzie tak samo genialnie słychać - dodała dyrektor Dwójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Michał Nogaś.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(ei/mc)

Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Koncerty odbywać się będą prawie codziennie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:08
- Taką mobilizację narzuciła nam Unia Europejska, która powiedziała, że nie opłaca się budować tak kosztownej sali po to, żeby orkiestra grała w niej dwa razy w miesiącu - wyjaśniała Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR, która w Dwójce opowiadała o bogatym programie artystycznym orkiestry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa siedziba NOSPR. Podróż do serca muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 17:00
- Projekty sal koncertowych tworzą z reguły "obcy" architekci. Natomiast Tomasz Konior, będąc znany na całym świecie, pozostaje człowiekiem "stąd". Nie rezygnując z własnego stylu, zakorzenił więc ten budynek w krajobrazie Śląska - mówił o architekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jej dyrektor artystyczny, Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń