"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - dzieło monumentalne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 12:30
- Wydawało mi się na początku, że opowiem jakiś jeden wątek o samym bohaterze, ale kiedy zaczęłam pisać i otwierało się przede mną całe uniwersum tej książki, to zdałam sobie sprawę, że ta opowieść może być niezrozumiała bez innych kontekstów - mówi Olga Tokarczuk w rozmowie z Michałem Nogasiem.
Audio
  • Olga Tokarczuk czyta fragment "Ksiąg Jakubowych" (Do południa/Trójka)
  • Rozmowa Michała Nogasia z Olgą Tokarczuk (Do południa/Trójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Borys Nieśpielak / DeFacto/Wikimedia Commons

Nowa powieść Olgi Tokarczuk powstawała przez ostatnich pięć lat. Blisko 1000-stronicową księgę czyta się z zachwytem, jednym tchem. Jak mówi autorka w audycji "Do południa" nadawanej prosto z krakowskiego Festiwalu Conrada, pisanie "Ksiąg Jakubowych" wymagało od niej "bardzo wiele pracy poszukiwawczej, siedzenia w archiwach i komponowania całości ze strzępków informacji, budowania postaci, na przykład Drużbackiej, na podstawie jej kilku wierszy". - Teraz, jak już widzę tę książkę, leży sobie fizycznie, to czuję ogromną ulgę, już bym chyba nie powtórzyła tego wysiłku - przyznaje pisarka.

/

Książka zaczyna się od rozbudowanej sceny ukazującej targ w Rohatynie, jego opis jest bardzo bogaty, pełen detali. - Ta scena jest na początku, bo chciałam pokazać czytelnikowi, w czym będzie brał udział: przyjrzyj się, czy ci się to podoba, czy wchodzisz w to. To jest zawarcie kontraktu i pokazanie reguł gry, które tu będą panowały - tłumaczy rozmówczyni Michała Nogasia i dodaje, że zaprasza czytelnika do przeczytania tradycyjnej powieści i epickiego sposobu opowiadania.

Więcej rozmów o literaturze w audycji "Z najwyższej półki" >>>

Olga Tokarczuk zabiera nas do XVIII-wiecznej Polski. Historia zaczyna się na Podolu. Do Rohatyna, gdzie właśnie rozpoczyna się lokalny targ, zmierza Benedykt Chmielowski, miejscowy proboszcz i autor pierwszej polskiej encyklopedii, czyli "Nowych Aten". Ksiądz dobrodziej, mocno zawstydzony, udaje się do miejscowych Żydów, Szorów. Szuka nowych ksiąg - do czytania i do opracowania. Niedługo potem do Rohatyna przyjeżdża też pani Kossakowska, żona kasztelana - wraz ze swoją towarzyszką, poetką Elżbietą Drużbacką. Ta będzie przez lata wymieniać korespondencję z Chmielowskim…

Niedługo potem na Podolu pojawia się także charyzmatyczny, przez wielu uznany później za nowe wcielenie Mesjasza, Jakub Frank. Przybywa ze Smyrny, choć urodził się w niedalekiej Korolówce. Jakub pociągnie za sobą ludzi, stworzy odłam-sektę prawowiernych (sabsaćwinników), ma im zapewnić zbawienie. Odejdzie od religii przodków, przyjmie islam, a następnie chrześcijaństwo…

Wszystko to, co się dzieje, widzi Jenta... Wszystko to, co się wydarzyło, spisuje w swoich "Resztkach" niejaki Moliwda, czyli dobrze urodzony pan Kossakowski, kuzyn kasztelanowej…

Pisana przez Olgę Tokarczuk przez ponad pięć lat powieść będzie, jak należy przypuszczać, najważniejszym literackim wydarzeniem tego roku w Polsce.

"Księgi Jakubowe" ukazują się 23 października nakładem "Wydawnictwa Literackiego". Powieść, co przyznajemy z dumą, jest opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości. Trójka jest wyłącznym patronem medialnym "Ksiąg Jakubowych". Na profilu FB "Z najwyższej półki" znaleźć można więcej informacji na temat powieści, tam również można zdobyć jej egzemplarze. Polecamy!

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Michała Nogasia.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/mk)

Czytaj także

Paul Auster o przyjaźni, miłości i niechęci do wywiadów

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 02:00
- Dla małych dzieci przyjaźnie to romanse. Są intensywne jak nic innego w późniejszym, dorosłym życiu. To przyjaźnie, które niszczą ziemię i poruszają świat, są esencją życia uczuciowego - mówił Paul Auster w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne portugalskie rozliczenia z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 15:00
- "Samotność Portugalczyka" to spacer po teraźniejszości i przeszłości Portugalii - mówi w audycji "Do południa" Michał Nogaś. Przeplatają się tu opowieści i relacje osób ważnych z punktu widzenia kraju i zwykłych mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 17:00
W Polsce wychodzi właśnie zbiór opowiadań ostatniej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Alice Munro. Książka pt. "Odcienie miłości" ukazuje się 11 września z Trójkowym Znakiem Jakości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lachert i Szanajca": opowieść o zderzeniu ideałów z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 13:50
- Chciałam rozwikłać ich historię i pokazać całe środowisko modernistycznej grupy Praesens - opowiada Beata Chomątowska. Autorka książki o architektach Bohdanie Lachercie i Józefie Szanajcy - "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" była gościem "Radiowego Domu Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Dehnel, Krall, Kowalewski, Łuka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 20:09
Przed nami ważny tydzień dla miłośników książek! Pod Wawelem rozpoczyna się Festiwal Conrada, przed nami także 18. Międzynarodowe Krakowskie Targi Książki. To czas obfitujący w nowości (w czwartek – wreszcie – premiera "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk!). O niektórych z nich mówiliśmy w Trójce.
rozwiń zwiń