Być położną w Kambodży, czyli opowieść o noszeniu czapek w upalne dni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 12:55
Anna Majos przez rok mieszkała w Kambodży, gdzie pracowała jako położna i poznawała codzienność kraju, a także wierzenia jego mieszkańców związane z ciążą i porodem.
Audio
  • Anna Majos opowiada o życiu i pracy w Kambodży (Do południa/Trójka)
Khmerskie dzieci
Khmerskie dzieciFoto: Anna Majos

Kambodża to inna kultura, inny klimat i inny język. Choć w kraju nieustannie panuje upał, tamtejsze kobiety noszą po porodzie wełniane czapki i skarpety, ponieważ według panujących w Kambodży wierzeń młode matki powinny się ogrzewać. Powinny też jeść dużo pikantnych i słonych potraw, by usunąć "całe zło, które siedzi w ciele po porodzie".

Anna Majos, gość audycji Pawła Drozda, zdradza słuchaczom Trójki, że według kambodżańskich wierzeń ciężarna kobieta nie powinna pływać statkiem i wchodzić po zmroku do autobusu. - Oni wierzą, że dziecko będzie ciemnoskóre, jak matka będzie piła za dużo kawy, lub że będzie miało spłaszczony nos, jak będzie cały czas spała na boku - mówi Majos.

Gość "Do południa" opowiada też o kadzidłach odpędzających złe moce. - Jak się wchodzi do kambodżańskiego szpitala, to widzi się całe korytarze wypełnione kiściami bananów, w które wetknięte są palące się kadzidełka - relacjonuje. Opowiada też o śpiewaniu karaoke w autobusach i o tym, jak wygląda życie za dolara dziennie.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadził: Paweł Drozd
Gość: Anna Majos
Data emisji: 8.01.2014
Godzina emisji: 10.15
(iwo,mp)

Zobacz więcej na temat: Kambodża Paweł Drozd Trójka

Czytaj także

"Wiza do Iranu" Artura Orzecha to wyznanie miłości do kraju Persów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 14:16
Iran to państwo, które kojarzy się z surowym islamskim prawem i straszeniem bronią atomową. Mówiąc o nim, często używamy słów "niebezpieczny" czy "wrogi". Tymczasem iranista Artur Orzech, autor książki "Wiza do Iranu", pozwala spojrzeć nam na to państwo z zupełnie innej perspektywy - z perspektywy fascynacji i… miłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienna Ukraina, jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 16:00
Między Polakami a Ukraińcami jest wiele różnic, które widać na co dzień. - Ukrainiec nie zjadłby polskiej jajecznicy - mówią autorzy książki "Pokochać Ukrainę". Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błogosławieństwo i przekleństwo turystyki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 05:28
Podróże najbardziej kształcą wykształconych, czyli tych, którzy potrafią interpretować, co się dookoła dzieje - uważa Paweł Cywiński, kulturoznawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Somalia. Kraj, który szybko zmierza ku normalności

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 16:08
- Somalia się zmienia i nie powinna być postrzegana jako państwo upadłe. Sami Somalijczycy patrzą optymistycznie w przyszłość - przekonuje Konrad Piskała, autor książki "Dryland".
rozwiń zwiń