Doba: pokazałem, że Polak potrafi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 14:30
- Starych znajomych poznaję, nosa nie podnoszę wysoko. Byłem, jestem i pozostanę normalny - mówi 68-letni polski kajakarz, który w środę został ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 2014/2015.
Audio
  • Aleksander Doba: pokazałem, że Polak potrafi (Do południa/Trójka)
Aleksander Doba - polski kajakarz ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 20142015
Aleksander Doba - polski kajakarz ogłoszony przez National Geographic Podróżnikiem Roku 2014/2015Foto: Aleksander Doba

W prestiżowym plebiscycie organizowanym przez amerykańską edycję magazynu głosowało pół miliona osób z całego świata. Najwyżej ocenili niezwykłe osiągnięcie mieszkańca Polic, którym było samotnie przepłynięcie kajakiem Atlantyku w jego najszerszym odcinku - z Europy do Stanów Zjednoczonych. Rejs trwał 167 dni.

<<< Tu posłuchasz sierpniowej rozmowy Pawła Drozda z Aleksandrem Dobą >>>

Aleksander Doba zdaje sobie sprawę z tego, że jego dokonanie jest inspiracją dla wielu osób, także starszych. - To dobrze, bo pokazałem, że Polak potrafi przygotować się do czegoś ciekawego, trudnego i może to skutecznie zrealizować - przyznaje w rozmowie z Trójką i już planuje podobny rejs, tym razem z Nowego Jorku do Portugalii.

Na pytanie Pawła Drozda, jak na pomysł zapatruje się żona pana Aleksandra, podróżnik odpowiada: "Moja żona ma poglądy ustabilizowane. Jest przeciwna wszelkim moim oceanicznym wyprawom. Gdy jednak ruszyłem w pierwszy rejs, to właśnie ona najbardziej mnie wspierała duchowo. Dziękuję jej bardzo".

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd
Gość: Aleksander Doba
Data emisji: 11.02.2014
Godzina emisji: 10.15

(fbi/mp)

 


Czytaj także

76 dni pieszo po górach Iranu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 13:15
- Miałem ze sobą list w języku perskim na temat tego, kim jestem, co robię i dokąd idę. Cała reszta to była wielka improwizacja - mówił Łukasz Supergan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amazonia, 70-metrowe drzewa, liny i dwójka Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 12:55
Wspinali się na wysokość kilkudziesięciu metrów, spali na drzewach i odganiali od siebie pająki i agresywne ptaki. O tym po co to wszystko opowiedzieli w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Strzeżysz: rowerem przez świat

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 14:43
Nie potrafi stać w miejscu, zimą przemierzył na rowerze Himalaje, był uczestnikiem wyprawy Afryka Nowaka, teraz znów jest w trasie - w maju 2014 roku wyruszył z Alaski, za cel obrał sobie Ziemię Ognistą. Ma tam dotrzeć za trzy tygodnie.
rozwiń zwiń