Trzecia część antologii reportażu "100/XX+50"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 11:10
- Kiedy czytam reportaż, jestem kimś innym. Reportaż pozwala nam wejść w czyjeś życie i przez chwilę myśleć jak ktoś inny - mówi Mariusz Szczygieł, redaktor antologii reportażu "100/XX+50".
Audio
  • Trzecia część antologii reportażu "100/XX+50" (Do południa/Trójka)
Mariusz Szczygieł w rozmowie z Michałem Nogasiem
Mariusz Szczygieł w rozmowie z Michałem NogasiemFoto: Wojciech Bołdaniuk/PR

Dzień przed oficjalną premierą Mariusz Szczygieł opowiada Michałowi Nogasiowi o pracy nad i o zawartości trzeciego i - jak zapowiada - ostatniego tomu antologii polskiego reportażu.

We wstępie do trzeciego tomu - w kolorze zielonym - Mariusz Szczygieł pisze między innymi tak:

Pracę nad drugim tomem antologii kończyliśmy z poczuciem niedosytu. Zostało ponad stu reporterów, którzy powinni byli się w niej znaleźć, ale z różnych względów ich zabrakło. Myślałem o grzechu zaniechania, który był nie do zmycia. (…) Czytelnicy zdecydowali, że powstała część trzecia: ciąg dalszy, uzupełnienie.
Od marca 2014 roku, gdy antologia pojawiła się na rynku, do sierpnia 2015, kiedy piszę ten wstęp, dostaliśmy od Państwa wiele podobnych opinii: "Większość tekstów świetna, jedynie dwa strasznie nudne". I tu padały tytuły dwóch nudnych. Zapisywałem je. Potem przychodził mail: "Większość tekstów świetna, a dwa wręcz zachwycające" - po czym padały tytuły dwóch zachwycających. Te same. Okazuje się, że właściwie każdy ze stu tekstów był dla kogoś nieciekawy, a dla kogoś innego wspaniały „Kazimierz Laskowski z 1903 roku o powodzi to jednak straszna ramota i nudziarstwo" i "Ten o powodzi sprzed stu lat – cudo! Jaki język i wdzięk!".
 Co mam z tym zrobić, drodzy Państwo, w trzecim tomie?
 Wiem: będę się nadal trzymał swojego gustu.

Jakie teksty trafiły do dodatkowego tomu? O czym we wprowadzeniach do każdego z nich pisał redaktor antologii? Nazwiska których autorów mogą zaskoczyć? I - czy to już na pewno koniec? Na te i inne pytania odpowiada w "Do południa" Mariusz Szczygieł.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość:
 Mariusz Szczygieł (pisarz, reportażysta)
Data emisji: 27.10.2015
Godzina emisji: 10:20

fbi/mk


Czytaj także

"Fabryka Absolutu" - ulubiona czeska książka Mariusza Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 12:53
"Fabryka Absolutu" to pierwszy tytuł, jaki ukazał się w ramach nowej serii wydawniczej "Stehlik" mającej promować czeską literaturę w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Krall: było dużo niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 22:00
- Pytałam, czy to ma sens i nie wierzyłam, że będzie wystarczająco ważne - mówi Hanna Krall o książce Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana pt. "KRALL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobywca Man Booker Prize 2014 w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:52
- Przez wiele lat Australia nie poruszała tego tematu. Polacy zapewne lepiej zrozumieliby tę historię zważywszy na cierpienie, którego sami doświadczyli - mówi o swojej powieści pt. "Ścieżki Północy" Richard Flanagan.
rozwiń zwiń