"Dygot" - książka o niechęci do inności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 11:44
- Jakub Małecki ma na swoim koncie siedem książek. Ta jest, moim zdaniem, prawdziwym przełomem w jego karierze - mówi o powieści "Dygot" Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Jakubem Małeckim, autorem książki "Dygot" (Do południa/Trójka)
Fragment okładki książki Dygot
Fragment okładki książki "Dygot"Foto: materiały promocyjne/Wydawnictwo Sine Qua Non

Historia opisana przez Małeckiego osadzona jest w realiach polskiej wsi na przestrzeni kilku dekad. Jest to powieść, w której na pozór nic się nie dzieje. A jednak…

Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina chłopa, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca - chłopca o skórze białej jak śnieg. Tak poznajemy Witora, który jest Albinosem. Wkrótce potem, dowiadujemy się, jak wieś reaguje na pojawienie się kogoś odmiennego, kogoś, kogo trudno zrozumieć.

W audycji "Do południa" autor książki przyznaje, że "Dygot" jest książką o inności i o tym, jak na tę inność reagują ludzie. Jest także opowieścią o zmianach, jakie zachodzą w człowieku pod wpływem wszystkiego, co przeżył.

Jakub Małecki w Trójce (foto: Michał Nogaś) Jakub Małecki w Trójce (foto: Michał Nogaś)

- To nie jest książka, którą pisało się przyjemnie. Starałem się pokazać w niej momenty, w których jeden człowiek zmienia się w drugiego, bo interesuje mnie życiorys jako całość. Nie to, co dzieje się w życiu w ciągu kilku miesięcy czy roku, ale to, co dzieje się na przestrzeni 80 lat, od narodzin do śmierci - mówi autor książki.

W rozmowie z Michałem Nogasiem pisarz opowiada o klockach, z których składał powieść, o metafizyce, która spotyka się z tym, co realne, i o życiu, które miga przed oczami bohaterów "Dygotu". Mówi też o klątwach, rozmyciu świata i powieściowym pomieszaniu… konia z psem.

Oto lista osób, które otrzymają powieść "Dygot"

1. Tomasz, Kruszwica
2. Barbara, Szczecin
3. Anna , Szczecin
4. Łukasz, Poznań
5. Wojtek, Lublin
6. Marta, Kazimierz
7. Dagmara, Augustów
8. Michał, Świętochłowice
9. Marta, Kętrzyn
10. Basia, Przysiecz
11. Tomasz, Gdynia
12. Małgorzata, Otwock
13. Małgorzata, Białystok
14. Paweł, Toruń
15. Teresa, Świątki

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość:
Jakub Małecki (pisarz, tłumacz, autor powieści "Dygot")
Data emisji: 17.11.2015
Godzina emisji: 10:15

mat. promocyjne/iwo/fbi

Czytaj także

"Idź, postaw wartownika" - wielki powrót Harper Lee!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 13:59
Harper Lee przeszło pięćdziesiąt lat temu wydała swoją pierwszą i ostatnią książkę pt. "Zabić drozda". Nikt nie spodziewał się, że wielbiciele jej talentu otrzymają wielki literacki prezent. Jest nim powieść "Idź, postaw wartownika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podkrzywdzie" - powieść, która uwodzi od pierwszego zdania

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 10:02
Wkrótce do rąk polskich czytelników trafi debiutancka powieść Andrzeja Muszyńskiego. - To książka przepełniona tajemnicą i magią, książka z tego i nie z tego świata - przekonuje Michał Nogaś.
rozwiń zwiń